Nakon 50 godina
93

Akademija nauka i umjetnosti BiH promoviše digitalnu bazu podataka

F. H.
Značajan projekat pri Akademiji nauk i umjetnosti BiH (Foto: FENA)
Značajan projekat pri Akademiji nauk i umjetnosti BiH (Foto: FENA)
Centar za balkanološka ispitivanja pri Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine danas će promovisati digitalne baze podataka, Korpus starih bosanskih tekstova: Novi Zavjet i Grobovi prastanovnika sjeverozapadnog Balkana

Kako su naveli iz ANUBiH krajnji cilj ovog obimnog i u našim okvirima jedinstvenog poduhvata cilj je da se stvori informacioni centar o duhovnoj kulturi koji bi bio smješten u Centru za balkanološka ispitivanja Akademije nauka i umjetnosti BiH.

O projektu je za Klix.ba govorio profesor Blagoje Govedarica, dopisni član ANUBiH i direktor Centra za balkanološka istraživanja. Profesor Govedarica je honorarni profesor na Njemačkom arheološkom institutu te na Slobodnom univerzitetu u Berlinu.

Profesor Blagoje Govedarica, arheolog i direktor CIB ANUBiH

"U Centru za balkanološka ispitivanja, najstarijoj naučnoj jedinici Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, već više od pedeset godina radi se na sakupljanju kulturno-istorijske građe s balkanskog prostora. To je bio veoma kompleksan i u ono vrijeme inovativan zadatak formiranja obuhvatne kartoteke koja bi bila koncentrisana u našoj Akademiji i koja bi pružila mogućnost da se raznovrsna naučna građa manuelno pretražuje na jednom mjestu", istakao je Govedarica.

Centar za balkanološka istraživanja će danas predstaviti dvije baze podataka. Prva je Korpus srednjovjekovnih bosanskih tekstova u kojoj su dr. Lejla Nakaš i njeni saradnici digitalizirali 3077 stranica teksta iz najvažniji evanđelja. Sakupljanje građe za ovaj projekat je započela dr. Herta Kuna prije nekih 40ak godina, a proces digitalizacije i obrade materijala preuzela je dr. Lejla Nakaš, dok su tim činili dr.sc. Erna Ramić-Kunić, Fatima Veispahić, MA, dr. Mehmed Kardaš, Šejla Bećirović, MA.

Druga digitalna baza podataka koja će biti predstavljena je Grobovi prastanovnika sjeverozapadnog Balkana. Rad na stvaranju baze podataka je započeo još 1969. godine i do 1992. prikupljeni su podaci iz 2226 praistorijska groba sa ovog područja. Ovi podaci su digitalizovani pod vođstvom dr. Blagoja Govedarice uz suradnju mr. Melise Forić Plasto, informatičara dipl.ing.el Zlate Salihagić, dipl.ing.el. Harisa Subašića i Šejle Bećirović.

"Rad na digitalizaciji navedenog naučnog materijala otpočeli smo još 1983. godine, ali je zbog ratnih zbivanja došlo do dugogodišnje stagnacije u ovom procesu", kazao je direktor Centra.

Podrška projektu digitalizacije je došla iz Pošte BiH, Ministarstva za obrazovanje nauku i mlade Kantona Sarajevo i Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

"Puštanje u opticaj ove dvije baze podataka predstavlja jedinstven informatički iskorak u smislu elektronske obrade naučnih podataka u okviru naše zemlje i čitavog regiona", naznačili su iz ANUBiH

Promociju će otvoriti akademik Muris Čičić, predsjednik ANUBiH, a promotori su prof.dr Lejla Nakaš, prof.dr. Blagoje Govedarica, prof.dr. Adnan Kaljanac, dr.sc. Erma Ramić-Kunić, dr.sc. Mehmed Kardaš, mr. Melisa- Forić Plasto, Šeila Bećirović, MA.

Promocija će se održati u četvrtak, 24.marta 2022. godine u 11:00 sati.