Savjet dermatologa
6

Sastojci sa pakiranja kreme koji pomažu suhoj i perutavoj koži

I. B.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Koža je najveći organ u tijelu i zato joj treba posvetiti posebnu pažnju. Bez obzira kakav tip kože imali, zimski mjeseci će je učiniti isušenijom, a moguće je da se javi i perutanje.

Hladnoća se loše odražava na kožu i isisava njenu vlažnost stoga je nephodno da zimi pojačate njegu.

Prilikom kupovine proizvoda najbitniji je sastav istih. Dermatolozi otkrivaju kako da prepoznate sastojke koji će vam istinski nahraniti i hidratizirati, a ne samo prividno zagladiti kožu.

Postbiotici

Rijetko ćete naći ijedan novi proizod za njegu kože a da u sebi ne sadrži sastojke koji podržavaju zdravlje mikrobioma. Od njih su možda najbolji postbiotici. Oni su najučinkovitiji pri prirodnom obnavljanju kože. Mijenjanju njene postojeće bakterije ili nadomještavaju manjak istih, isto kao što probiotici u organizmu nadomještavaju manjak bakterija u crijevima.

Biljna ulja

Svi sastojci sa biljnim uljima i njihovim ekstraktima od izuzetne su važnosti kako bi koža bila hidratizirana i njegovana. Ovlaživači poput aloe vere i hijaluronske kiseline obavljaju odličan posao, ali ne i čitav. Potrebna im je pomoć emolijentnih i okluzivnih sastojaka. Emolijensi omekšavaju kožu i zaglađuju pukotine. Sastojci sa ovim sredstvima su shea maslac, vitamin E ili zobeno ulje. Okluzivni djeluju kao štit na kožu, zadržavajući vlagu ispod, a najučinkovitije je kokosovo ulje.

Antioksidanti

Iako su uobičajeni za kožu lica, njihovo je djelovanje bitno i za cijelo tijelo. Što više neutralizirate nestabilne molekule uzrokovane stvaranjem slobodnih radikala, bolje ćete djelovati na zdravlje svoje kože. Antioksidansi su vitamini A, C i E, koenzim Q10, biljni ekstrakti poput zelenog čaja, lubenice, jabuke i sl. Svi nabrojeni sastojci poboljšavaju izgled kože i smiruju upalu.