Kućne čarolije
6

Da li omekšivač može oštetiti odjeću? Određene tkanine ne biste trebali tretirati

Klix.ba
© Shutterstock
© Shutterstock
Postoji jedna stvar o odrasloj dobi koju vam ne govore: pranje veša je monumentalan posao za koji se čini da nikada neće završiti.

Ipak, određeni proizvodi mogu učiniti posao ugodnijim i čak poboljšati kvalitetu vaše odjeće i posteljine. Omekšivač za rublje nedvojbeno je jedan od tih proizvoda, najavljen zbog svoje sposobnosti da vaše rublje učini sjajnim mirisom i super mekim na dodir. Međutim, kako to funkcionira? I postoje li neki nedostaci korištenja omekšivača?

Omekšivač je regenerator za vašu odjeću, posteljinu i sve ostalo što perete. Nije sredstvo za čišćenje i neće riješiti mrlje, niti je suvišan "miris" koji se dodaje zbog toga.

"Formule omekšivača sadrže masne kiseline, što u konačnici utječe na osjećaj vaše tkanine", objašnjava Jessica Ek iz Američkog instituta za čišćenje.

Ona objašnjava da "pozitivno nabijene" masne kiseline prirodno privlače "negativno nabijene" odjevne predmete koji se vrte u vašoj mašini. Omekšivač podmazuje ta vlakna i neutralizira naboj, što u konačnici štiti vaše rublje od oštećenja i daje mekši dojam.

Rezultat je manje bora, manje statike i tkanine mekane na dodir. Miris je još jedna prednost, ali također možete pronaći omekšivače bez mirisa ako vam je to draže.

Da li je omekšivač loš za vašu odjeću?

Omekšivač za veš nije loš sam po sebi, ali svakako postoje neke stvari koje treba i ne treba znati prije upotrebe ovog dodatka za pranje rublja. I na kraju, neki ljudi smatraju da im omekšivač uopće nije potreban. U nastavku su navedena neka razmatranja koja morate imati na umu prije nego što dodate omekšivač u svoju rutinu.

Nije idealno za tkanine koje upijaju vlagu

Omekšivač ne bi se trebao koristiti na peškirima, sportskoj odjeći ili drugim odjevnim predmetima koji upijaju vlagu.

"Omekšivač može razgraditi vlakna u tim materijalima", upozorava Laurie Fulford, stručnjakinja za pranje veša iz SudSharea .

Ovaj učinak također može negativno utjecati na prozračnost određenih tkanina i odjeće.

"Omekšivači riskiraju da odjeću učine manje prozračnom jer odjeći onemogućuju izvlačenje vlage iz kože", primjećuje stručnjakinja za pranje veša Rechelle Balanzat iz Juliette Cleaners.

Za sigurniju alternativu, umjesto toga možete koristiti destilirani ocat za omekšavanje tih tkanina.

Može iritirati osjetljivu kožu

Mirisni omekšivači mogu potencijalno iritirati osjetljivu kožu, napominje Fulford. Odlučite se za formulu bez mirisa ili je u potpunosti preskočite.

S vremenom može utjecati na teksturu

Dok omekšivač može dati meku završnicu bez bora, stalna uporaba može negativno utjecati na osjećaj vaše tkanine tokom vremena.

"Mogu potencijalno promijeniti stanje odjeće, čineći je manje lepršavom i ravnijom", napominje Balanzat.