Promjena imunog sistema
2

Ima li razloga za brigu ako u trudnoći dođe do pojave hroničnog kašlja

I. S.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Trudnoća ima bezbroj uobičajenih simptoma: bolna leđa, žudnja za hranom, jutarnje mučnine, ali,ponekad dobijete simptome za koje ne znate da su uzrokovani trudnoćom. Hronični kašalj je jedan od njih.

Ako kašljete tokom čitave trudnoće, iako niste bolesni, možda imate hronični kašalj povezan sa trudnoćom. Iz Američke asocijacije za trudnoću kažu da će se vaš imunološki sistem vjerovatno promijeniti tokom trudnoće, što znači da će postati teže boriti se protiv klica koje bi mogle dovesti do dugotrajnog kašlja.

Kada u trudnoći puno kašljete, to može biti zato što ste izloženi većem broju alergijskih infekcija i virusnih bolesti.

"Mnoge fiziološke promjene nastaju tokom trudnoće kako bi se tijelo prilagodilo rastućem fetusu. Trudnice imaju pojačanu osjetljivost na kašalj i pretpostavlja se da se na ovaj način majka štiti od gušenja", rekla je doktorica Peace Nwegbo-Banks.

Postoje i drugi faktori koji mogu utjecati na pojavu ovog stanja, piše Popsugar.

"Tokom trudnoće sluznica u nosu je napuhanija zato što je povećan nivo krvi i plazme, a također i zbog nekih hormonalnih promjena. Iz tog razloga može doći do curenja iz nosa ili njegovog začepljenja, a to može iritirati receptore kašlja", izjavila je Lauren Demosthenes iz kompanije Babyscripts.

Žene koje su ranije konzumirale duhan mogu imati smanjen refluks kašlja, što dovodi do pojačanog kašljanja tokom trudnoće.

Kako se liječi?

Liječenje naravno ovisi o uzroku kašlja.

"Za simptome alergije preporučuju se antihistaminici. Za one koje imaju curenje iz nosa može biti koristan sprej koji sadrži so. Za simptome prehlade se koriste kapi protiv kašlja ili Benzonatat ili Robitussin. Ako je uzrok kašlja infekcija dišnih puteva, za liječenje će možda biti potrebni antibiotici, a pacijentica treba posjetiti svog liječnika", rekla je Nwegbo-Banks.