Nakon Drvara i B. Grahova
64

Sumnjivi otpad se misteriozno pojavio i u Bihaću: Policija i inspekcija utvrđuju porijeklo

A. B.
Foto: RTV USK
Foto: RTV USK
Prethodnih dana u Drvaru i Bosanskom Grahovu građani protestuju zbog neopasnog tekstilnog otpada za reciklažu koji je uvezen iz Italije, a koji nije propisno uskladišten. Danas u popodnevnim satima u Bihaću u krugu jedne privatne kompanije također je istovaren otpad koji podsjeća na prethodno navedeni.
Glasnogovornik MUP-a USK Ale Šiljdedić, za portal Klix.ba je potvrdio da su policijski službenici i inspekcija odmah po prijavi izašli na teren i svjedočili deponovanom otpadu na području Bihaća.

Dodao je, međutim, da se ne može tvrditi da je to onaj isti koji je već danima u Drvaru i Bosanskom Grahovu te da je već započeta istraga kako bi se utvrdile sve potrebne informacije i okolnosti.

"Nemamo podatke ko je dovezao otpad, ko je to potpisao i naručio ukoliko je neko sklapao određene poslove i odakle je i zašto došao u Bihać. U toku je istraga i ispitivanje slučaja i provjera vlasništva vozila na osnovu tablica koje imamo o kojem je privrednom subjektu riječ, kako se otpad pojavio tu i o kakvoj je vrsti otpada riječ. Da li se može povezati s ovim otpadom iz Drvara to još ne mogu potvrditi. Obaviještena je inspekcija i nadležno Tužilaštvo, oni su na terenu i mi ćemo svoju istragu voditi u tom pravcu kako bi utvrdili da li je sve uredu i regularno i zbog čega je na tom mjestu deponovan", kazao nam je Šiljdedić.

Prema informacijama s terena najmanje jedan veliki kamion otpada je istovaren na tom području.

Foto: RTV USK
Foto: RTV USK

"Međutim, sve ukazuje na to da postoji mogućnost i da je riječ o dva kamiona otpada, ali količinski kilažu ne mogu potvrditi jer se uglavnom radi o tekstilu koji ne bi trebao biti previše težak. Ne bi trebalo biti problema ako je riječ samo o tekstilu, međutim, trebamo utvrditi i da li tu postoji i medicinski otpad te štetne tvari. Lokacija na kojoj je trenutno otpad ne bi trebala biti niti je prostor da se on na takav način tu deponuje. Ako je neki repromaterijal ili sirovina za nešto onda trebamo utvrditi da li firma koja ga je naručila može to u drugom pravcu iskoristiti", istakao je Šiljdedić.

Nezvanično saznajemo da su na teren izašli i kantonalni inspektori zaštite okoliša te da će u narednim danima biti provedena kontrola kvaliteta navedenog otpada kako bi se utvrdilo da li je on bezopasan. Rečeno nam je i to da izvjesna količina istog otpada postoji i na području Rakovice.

Podsjećamo, privredni subjekt "Krom reciklaža" d.o.o. je dobio dozvolu za uvoz neopasnog tekstilnog otpada predviđenog za reciklažu na području općina Drvar i Bosansko Grahovo. Međutim, iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, na čiji zahtjev je pozvana i inspekcija on je trebao biti odvezen u kompaniju kako bi odmah bio recikliran.

Foto: RTV USK
Foto: RTV USK

Tom prilikom je utvrđeno da je 14 šlepera ovakvog otpada uvezenm i istovaren na više lokacija, a njegovo nepropisno deponovanje je prethodnih dana izazvalo ogorčenje građana koji su protestovali i pozvali nadležne da riješe navedeni problem.

Na kraju ostaje da se utvrdi da li je upravo taj otpad dospio u Bihać i Rakovicu te da li će se u narednom periodu poduzeti potrebne mjere da se ovakve aktivnosti zaustave pogotovo kada se BiH bori još i s koronavirusom.