Poželjan doprinos građana
69

Anoniman poziv, bez otkrivanja ličnih podataka: Da li biste prijavili nelegalnu prodaju duhana?

Klix.ba
Kampanja "Stop švercu" dobija svoj četvrti nastavak (Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)
Kampanja "Stop švercu" dobija svoj četvrti nastavak (Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)
Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine krajem mjeseca marta započela je četvrto izdanje kampanje "Stop švercu", a čiji je cilj suzbijanje crnog tržište duhana i duhanskih proizvoda. Građani pomoću ove akcije mogu dati značajan doprinos rješavanju ovog problema, a sve se odvija anonimnim putem.
Od 2009. godine, kada je Bosna i Hercegovina krenula u proces usklađivanja oporezivanja akcizom duhana i duhanskih proizvoda, broj izdanih akciznih markica konstantno je bio u padu. Međutim, 2021. kada je prvi put pokrenuta kampanja "Stop švercu", porastao je i broj izdanih akciznih markica.

Sada je otpočelo i četvrto izdanje kampanje koju provodi Uprava za indirektno oporezivanje, a sve zato jer se pokazala učinkovitom te će trajati do kraja juna. Uključivanje građana proteklih je godina pokazalo značajne rezultate pa je tako porasla i svijest o problematici crnog tržišta duhana, dok su mnogi, zbog opcije da njihove prijave ostanu anonimne, promijenili stav po ovom pitanju.

(Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)
(Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)

Uspjeh kampanje potvrdio je i načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju u UIO BiH Ratko Kovačević, koji je povodom početka novog kruga, naveo kako je "Stop švercu" u prethodne tri godine zabilježila veliki odaziv građana što je dovelo do oduzimanja značajne količine cigareta u vrijednosti nekoliko desetina miliona KM.

Šta je najkritičnije po pitanju crnog tržišta duhana?

Unatoč brojnim sprovedenim akcijama i pooštrenim mjerama državnih agencija poput SIPA-e i Granične policije po pitanju suzbijanja tržišta duhana, ono i dalje postoji te zauzima značajan dio tržišta.

Istraživanje koje je sproveo IPSOS pokazuje da je na tržištu BiH zabilježena velika indikacija rasta potrošnje ilegalnih cigareta, gdje je njihov volumen u godini dana porastao više od četiri puta. Ilegalna potrošnja duhanskih proizvoda iznosi 35%.

(Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)
(Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)

Ilegalne cigarete oduzete na našem tržištu uglavnom su nosile markicu sa Kosova ili su bile potpuno bez markice, što ukazuje da šverceri i dalje aktivno djeluju i nalaze različite kanale komunikacije ka potrošačima. I dalje, glavni kanal za prodaju ilegalnog duhana je pijaca, dok se prodaja odvija i online, putem interneta.

Jedan od zanimljivih podataka je i taj da se prosječne cijene nelegalnih i legalnih cigareta sve se više približavaju jedna drugoj pa tako cigarete kupljene na crnom tržištu u prosijeku iznose 4.30 KM, ali određeni broj građana se svejedno odlučuje za kupovinu na crnom tržištu.

Najviše dominira rezani duhan. Iako se bilježi blagi pad u odnosu na prošlu godinu, našim tržištem i dalje dominiraju šverceri rezanog duhana, za koji se odlučuje 97% pušača. Procjenjuje se da je u 2023. godini ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duhana bila 2.019 tona, što je 11% manje nego u 2022. godini, međutim, to je i dalje 13% više u odnosu na 2021. godinu i skoro 23% više u odnosu na upotrebu u 2020. godini.

Šta kažu iz Uprave za indirektno oporezivanje?

Načelnik Ratko Kovačević istakao je da UIO radi na suzbijanju crnog tržišta, što se vidi i po činjenici da je u četiri godine izdato 58% više akciznih markica.

Tim povodom, kontaktirali smo Upravu za indirektno oporezivanje kako bi nam otkrili planove povodom nastavka svoje kampanje.

"Kada govorimo o prethodnim kampanjama u periodu protekle tri godine, zabilježen je povećan broj prijava putem naše otvorene linije. Na osnovu prijava, ostvareni su značajni rezultati koji su se ogledali u privremenom oduzimanju robe, naknadno utvrđenim poreskim obavezama i drugo. Također, zabilježeni su značajni rezultati po pitanju privremenog oduzimanja duhana i duhanskih prerađevina koje nisu obilježeni akciznom markicom Uprave za indirektno oporezivanje", kazala nam je Darjana Maglov, portparolka UIO.

(Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)
(Foto: Uprava za indirektno oporezivanje)

Od nove kampanje "Stop švercu", koja je započela krajem marta 2024. godine, iz UIO očekuju još veću uključenosti samih građana te povećanje broja zaprimljenih informacija koje su kvalitetne i konkretne.

"Vrlo nam je važno da prilikom poziva na našu otvorenu liniju građani ostave što više konkretnih informacija o tome gdje se, tačnije na kojoj se adresi nelegalno prodaju cigarete ili duhan, kao i informaciju ko se bavi tom nelegalnom prodajom. Ukoliko budu imali više konkretnih informacija, službenici UIO će brže i lakše provesti aktivnosti na terenu i izvršiti oduzimanje nelegalno prodavane akcizne robe. Posebno naglašavam da se građani ne trebaju plašiti da ostave što više konkretnih informacija, jer je nihova anonimnost zagarantovana. Otvorena linija UIO, postavljena je tako da nemamo uvid s kojeg broja građani zovu, a nisu dužni ni ostavljati svoje lične podatke, što im daje sigurnost u potpunu anonimnost", tvrdi Maglov.

Kampanja "Stop švercu" provodi se, kako je kazala Maglov, radi bolje komunikacije sa građanima, a samo uz zajedničku akciju može se uspješno suočiti sa ovim ozbiljnim izazovom i zaštititi javno zdravlje i ekonomija BiH.

"Da bi Bosna i Hercegovina i dalje išla u pravcu smanjenja crnog tržišta duhana i cigareta potrebna je sinergija dobrog zakonodavnog okvira, koji će biti najbolji za nas i, uz pojačan rad na sprečavanju krijumčarenja i prodaje nelegalnih cigareta od strane službenika UIO i entitetskih tržišnih inspektorata, veće kazne za ilegalne trgovce duhanom i cigaretama. Tu je i edukacija javnosti o rizicima konzumiranja ilegalnih cigareta", zaključuje Maglov.

Prethodne četiri kampanje "Stop švercu" prosječno su trajale 45 dana, a plan je da se ovogodišnja završi krajem juna, kada će predstaviti i rezultate.

Za kraj, Ratko Kovačević ističe da u tekućoj godini očekuju da prihod od akciza na duhan prvi put bude veći od milijarde KM što je značajno povećanje u odnosu na 709 miliona KM iz 2020. godine. Priliku je iskoristio i da pozove sve građane da učestvuju u ovoj zajedničkoj akciji.

Kao i prethodnih godina, građani u okviru kampanje "Stop švercu" mogu prijaviti nelegalnu prodaju takve robe potpuno anonimno, putem otvorene linije 080 020 607. Također, tu je i mail adresa [email protected], kao i Viber broj 065 355 155.