Ostaje nada u bolja vremena
3

Očekivanja građana Balkana u 2013. godini bez puno optimizma

Anadolija
Foto: Anadolija
Foto: Anadolija
Građani glavnih gradova BiH, Srbije, Kosova, Makedonije i Crne gore uglavnom nemaju suviše optimistična očekivanja kad je riječ o nastupajućoj 2013. godini, ali, ipak, kažu da se nadaju boljim danima.

Miralem Kunić iz Sarajeva, koji se bavi prodajom povrća na ulici kako bi prehranio porodicu, kazao je da ne očekuje da će 2013. donijeti nešto bolje od onoga što se dešavalo u 2012. godini.

"Nisam baš optimista. Očekujem da će biti još teže nego ove godine. Sve će biti još gore“, dodao je on.

Slučajni prolaznik u sarajevskoj centralnoj ulici Ferhadiji citirao je jednog glumca. 

"Ja bih tu samo citirao Josipa Pejakovića koji nam je rekao: Bit će nam gore, ali za naše dobro“.

Ekonomistica Blanka Šprec kazala je da se nada da će se nešto promijeniti u nastupajućoj godini, ali da ipak nije baš optimistična po tom pitanju.

Doktor Midhat Osmanović se nada da će "ova vlast nešto učiniti da građanima Bosne i Hercegovine bude bolje.

"Vjerujem da ćemo svi zajedno učiniti sve da bude bolje“, dodao je on.

U bolje sutra se nada i radnik Meho Lepir.

"Uvjeren sam da će u 2013. biti bolje“, istakao je on.

Obrtnik na gradskom bazaru u Skoplju Faruk Sehu kazao je da u novoj 2013, prije svega, želi mnogo zdravlja svima.

„Želimo aktivnosti koje će dovesti do oživljavanja ovog bazara“, dodao je on.

Zlatar Erhan Zekir nije optimističan da će 2013. biti nešto bolja od 2012. godine.

"Da bi se nešto promijenilo, naši političari bi trebali prvsenstveno misliti na gradsku čaršiju“, dodao je on.

Zoran Tanevski, također iz Skoplja, koji je vlasnik gift shopova rekao je kako se ne nada da će 2013. donijeti neke promjene u odnosu na 2012.

"Ako gledamo kraj ove godine, nisam optimističan da bi naredna mogla biti bolja. Ovo govorim iz ekonomske perspektive, dok je politička još gora“, dodao je on.

Građani Kosova za nastupajuću 2013. godinu poželjeli su, prije svega, dobro zdravlje, mir u svijetu i više radnih mjesta za veliki broj nezaposlenih osoba.

Jedan od onih koji se nakon završenog fakulteta suočavaju sa nezaposlenošću, Nimetullah Cahani, nakon ocjene 2012. kao veoma loše godine u Prištini, za 2013. je kazao da se nada da će doći do nekih promjena na bolje.

Safet Kabashaj također kaže da se mladi ljudi iz dana u dan suočavaju sa razočarenjem i da će, ukoliko ne dođe do nekih promjena na bolje, napustiti Kosovo i potražiti neko bolje mjesto na kojem će početi bolji život.

Nešto optimističnija očekivanja imaju građani glavnog grada Srbije, Beograda. Devedesetogodišnji Anton Čehovin kazao je da mora biti optimističan i reći da očekuje da će naredna godina biti nešto bolja.

"Nadam se da će ovi političari da ispune svoja obećanja, a mi moramo imati nade“, dodao je on.

Mladi Beograđani su optimističniji od starijih generacija, i kazali su da u 2013. očekuju više novca, zdravlja i sreće, kao i da završe fakultete.

Danijel Zlatičanin, nezaposleni građanin Podgorice, kaže da od 2013. želi sebi i svima puno samo sreće i zdravlja.

Studentica Mersiha Pepeljak o svojim očekivanjima u 2013. kazala je da želi da položi svaki ispit, ali da se najviše raduje tome što će u novoj godini postati mama.

Još jedna studentica iz Podgorice, Dijana Đondović, kaže da očekuje da će u narednoj godini studiranje privesti kraju.

„Ne znam što bih mogao da očekujem od 2013. godine, malo više zdravlja ”, kazao je nekvalifikovani radnik pri penziji Zoran Bošković.

Milka Jovanović, međutim, želi da u narednoj godini bude više šansi i prilika za mlađe ljude da se zaposle i zasnuju porodice.