80

Tok utakmice / Vječiti derbi: Sarajevo - Željezničar 0:0

(Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba)
U 12. kolu BHT Premijer lige na stadionu "Asim Ferhatović Hase" bodove su podijelili FK Sarajevo i FK Željezničar (0:0). Ovo je bio 109. ligaški derbi sarajevskih rivala, a tekstualni prijenos sa fotografijama i videozapisima mogli ste pratiti uživo na portalu Klix.ba.
  • Kraj. Sarajevo i Željezničar su podijelili bodove (0:0).

90+2' - Blag pokušaj Amera Bekića sa distance, lagan plijen za Kjosevskog.

90+1' - Peljto je produžio za tri minute.

90' - Požutio je i Boccaccini.

88' - Posljednje izmjene na obje strane. Lendrića je zamijenio Stevo Nikolić, dok je u redovima Sarajeva Ćetkovića zamijenio Perica Ivetić.

87' - Šut Sarića sa ivice šesnaesterca, ali lopta je na putu ka Kjosevskom dodirnula odbranu Plavih i znatno usporila.

86' - Žuti karton za Rustemovića nakon prekršaja nad Miroslavom Stevanovićem.

82' - Žuti karton za Sinišu Stevanovića nakon prekršaja nad Sarićem.

81' - Amer Bekić mijenja Ahmetovića u redovima Sarajeva.

80' - Stevanović! Opasan pokušaj Miroslava Stevanovića iz slobodnog udarca. Lopta je zahvatila živi zid. Željo je izveo novi korner, ali ponovo bez opasnosti za domaći tim.

79' - Šesti korner je izveo Željezničar, ali Sarajevo otklanja opasnost. U nastavku akcije Miroslav Stevanović izborio prekršaj na oko 20 metara od gola.

79' - Nova izmjena kod gostiju. Dženis Beganović mijenja Uglješu Radinovića.

78' - Anel Hebibović mijenja kapitena Sarajeva Harisa Duljevića.

77' - Duljević traži izmjenu, nova bakljada Manijaka.

75' - Stevanović! Lijepo se Miroslav Stevanović izborio za udarac sa desne strane šesnesterca, ali udarac je izblokiran. Potom kontranapad na drugoj strani, ali loš zadnji pas.

74' - Izblokiran je udarac Lazića iskosa sa lijeve strane. Bez opasnosti za Sarajevo nakon kornera.

72' - Duljević šutira iz mrtvog ugla sa lijeve strane, Kjosevski brani.

69' - Prva izmjena na meču. U redovima Željezničara umjesto Sandija Križmana ušao je Milivoje Lazić.

68' - Šansa! Slobodan udarac za Sarajevo sa oko 24 metra iskosa sa desne strane. Centaršut u kazneni prostor, Crnkić šutira glavom, ali preko gola.

67' - Loš udarac igrača Sarajeva nakon centaršuta iz slobodnog udarca. Moglo je biti znatno opasnije.

62' - Velika šansa! Rustemović je šutirao nakon kontranapada Sarajeva u kojoj je ključnu ulogu odigrao Duljević. Rustemović je šutirao sa oko 12 metara iskosa.

59' - Pokušaj Ahmetovića sa oko 17 metara, ali bez većih problema hvata Kjosevski.

55' - Žuti karton za Markovića.

54' - Rustemović je ostao ležati nakon starta Blagojevića. Igra se nastavlja.

53' - Počela je bakljada Manijaka.

50' - Velika šansa! Crnkić je sa sedam metara šutirao, ali odbrana Želje sa linije spašava! Najbolja šansa na utakmici. Nakon akcije po desnoj strani i ubačaja Hodžića, do lopte dolazi Duljević koji dodaje za Crnkića u srcu kaznenog prostora, ali udarac desnog krila Bordo tima brani Kjosevski.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

• Pogledajte najzanimljivije momente prvog poluvremena utakmice.
  • Slavko Petrović, trener Plavih koji uobičajeno dolazi kod reportera i ne šalje svoje pomoćnike, kazao je da priželjkuje gol koji bi meč učinio interesantnijim.

"Obje su ekipe imale lijepe šanse. Realizacija ni kod nas ni kod njih nije na nivou. Obje ekipe pokušavaju neutralisati protivnika. Nadam se da će neka od šansi ući, jer to gledaoci zaslužuju i utakmica bi bila interesantnija", rekao je Petrović.

• Zijad Švrakić, pomoćni trener Sarajeva, na poluvremenu je kazao da pritisak čini svoje te da je zadovoljan ambijentom.

"Teško je igrati, pritisak je velik. Ambijent je lijep. I jedni i drugi daju sve od sebe. Mislm da smo imali par izglednihi prilika, ali i oni su imali dobru šansu. Strah me pričati o drugom poluvremenu", rekao je Švrakić.

Obje su ekipe imale lijepe šanse. Realizacija ni kod nas ni kod njih nije na nivou. Obje ekipe pokušavaju neutralisati protivnika. Nadam se da će neka od šansi ući, jer to gledaoci zaslužuju i utakmica bi bila interesantnija.

• Kraj prvog dijela.

45+1' - Velika šansa! Centrirao je Bekić, a sa oko 10 metara usamljen je šutirao Ćetković. Udarac odlazi visoko preko gola. Najbolja šansa za Sarajevo u prvom dijelu.

45' - Ukazuje se pomoć Ahmetoviću kojeg je rukom u lice udario Kosorić. Kapiten Plavih nije sankcioniran ovaj put, a već ima žuti karton. Igrat će se minuta sudijske nadoknade. Igra se nastavlja.

43' - Loš pokušaj Lendrića sa oko 16 metara iskosa sa desne strane. Lendrić je mogao dodati loptu Markoviću, ali odlučio se na udarac.

42' - Navijači oba sarajevska kluba su se sjetili i drugova koji više nisu sa njima. Najprije su Horde zla počeli skandirati ime Vedrana Puljića koji je ubijen u Širokom Brijegu, a potom su se i Manijaci prisjetili Mirze Raščića koji je ubijen na Grbavici.

41' - Nakon nekoliko prekršaja, posebno za Željezničar, Sarajevo je izborilo korner na desnoj strani. Bez opasnosti za goste.

35' - Velika šansa! Križman je izašao jedan na jedan nakon što je Radinović poslao loptu, ali brani Pavlović. Nakon kornera Kosorić dobija žuti karton.

34' - Dimna zavjesa na sjeveru gdje se nalaze navijači Sarajeva Horde zla.

32' - Opasnost pred golom Plavih. Dva centaršuta uputili su igrači Sarajeva, ali nisu uspjeli uputiti udarac prema golu Kjosevskog.

27' - Lendrić je na lijevoj strani izborio drugi korner za Željezničar. Bez opasnosti nakon centaršuta Stevanovića.

23' - Šanse za Sarajevo! Prvo je Ćetković poslao loptu prema Crnkiću, ali u zadnji čas loptu u korner izbija Boccaccini. Potom prvi korner za Sarajevo izvodi Duljević, a lopta dolazi do Mihojevića koji je primio loptu na drugoj stativi, ali neprecizno šutirao.

21' - Prvi žuti karton na utakmici dobio je Marko Ćetković koji je oštro startovao na Darka Markovića.

19' - Šansa! Sjajan centaršut Duljevića sa lijeve strane, ali Crnkić glavom šutira pored gola.

17' - Šansa! Duga lopta za Ahmetovića, ali Kjosevski u zadnji čas stiže do lopte na oko 16 metara od gola.

17' - Meč je nastavljen.

16' - Ukazuje se pomoć Kerimu Memiji kojeg je nagazio Elvis Sarić.

14' - Na stadionu se nalazi oko 12.500 navijača.

10' - Šanse za Želju! Lendrić je dobio loptu na lijevoj strani, uputio centaršut koji nije izgledao opasno, ali Pavlović loše reaguje i odbrana otklanja loptu ispred Miroslava Stevanovića. Nakon kornera glavom šutira Križman, lopta odlazi preko gola.

8' - Obećavajuća šansa za Željezničar, ali Lendrić odlazi previše ukoso i nije uspio izboriti ni korner.

4' - Faul za Željezničar na sredini terena. Prvi prekršaj na utakmici.

1' - Utakmica je počela. Sa centra je krenulo Sarajevo.

14:58 - Srdačan pozdrav trenera Janjoša i Petrovića.

Mehmed Janjoš i Slavko Petrović (Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba)

14:57 - Sarajevo će prvo krenuti sa centra.

14:56 - Igrači izlaze na teren. Gromoglasno navijanje sa tribina.

14:54 - U toku je intoniranje himne FK Sarajevo "Mi smo divovi". Gostujući navijači uzvraćaju skandiranjem: "Željo, Željo!"

14:48 - Sa terena su se povukli i igrači Željezničara, a spiker je najavio igračice SFK Sarajevo koje su ovog četvrtka nesretno ispale od Rossiyanke u šesnaestini finala Lige prvaka. Igračice su pozdravljene gromoglasnim aplauzom domaćih navijača. Igračice se trenutno fotografišu ispred sjeverne koševske tribine.

14:46 - Okršaj Sarajeva i Željezničara posmatrat će veliki broj menadžera. Kako smo saznali VIP loža koševskog stadiona bit će popunjena do posljednjeg mjesta, a ljudi koji procjenjuju kvalitet igrača iz bh. lige popunit će veliki dio.

14:42 - Igrači Sarajeva su se povukli sa zagrijavanja, dok su igrači Željezničara i dalje na terenu. Kiša je prestala, a na tribinama nema više od 10.000 navijača. Navijači i dalje pristužu na stadion.

14:40 - Irfan Peljto će dijeliti pravdu na 109. vječitom derbiju. Njemu će u vječitom derbiju asistirati Mostarci Davor Beljo i Amer Macić. Četvrti sudija je Elvis Mujić iz Banovića, a dodatne sudije iza golova su Adis Mulahasanović (Sarajevo) i Ermin Sivac (Zenica). Delegat susreta je Davor Ristović iz Istočnog Sarajeva.

14:38 - Populatne navijačke grupe Sarajeva i Željezničara, Horde zla i Manijaci uz veliko navijanje, kao i obično, stigli su na stadion bodriti svoje igrače.

Pogledajte korteo Hordi zla na putu prema Koševu

Nekoliko hiljada Manijaka krenulo ka stadionu "Asim Ferhatović Hase"

14:36 - U novembru 2012. godine posljednji put se desilo da dva ista trenera po drugi put uzastopno budu rivali u sarajevskom ligaškom derbiju. Tada je na klupi Sarajeva sjedio Dragan Jović, dok je Željezničar predvodio Amar Osim.

Posljednjih 10 sarajevskih ligaških derbija i spisak trenera:

1. maj 2012.: Sarajevo - Željezničar 2:2 (Dragan Jović - Amar Osim)
  2. novembar 2012.: Sarajevo - Željezničar 1:0 (Dragan Jović - Amar Osim)
  3. maj 2013.: Željezničar - Sarajevo 0:0 (Amar Osim - Abdulah Oruč)
  4. oktobar 2013.: Sarajevo - Željezničar 0:0 (Husref Musemić - Dino Đurbuzović)
  5. maj 2014.:Željezničar - Sarajevo 1:1 (Dino Đurbuzović - Dženan Uščuplić)
  6. novembar 2014.: Željezničar - Sarajevo 1:2 (Admir Adžem - Meho Kodro)
  7. maj 2015.: Sarajevo - Željezničar 0:0 (Milomir Odović - Dženan Uščuplić)
  8. oktobar 2015.: Željezničar - Sarajevo 1:0 (Edis Mulalić - Miodrag Ješić)
  9. april 2016.: Sarajevo - Željezničar 0:1 (Almir Hurtić - Edis Mulalić)
  10. juli 2016.: Željezničar - Sarajevo 1:1 (Miloš Kostić - Almir Hurtić)
  11. oktobar 2016. 15:00 sati: Sarajevo - Željezničar (Mehmed Janjoš - Slavko Petrović)

14:35 - U dosadašnjih 108. odigranih prvenstvenih derbija Željezničar ima 32, Sarajevo 31 pobjedu. Remijem se okončalo 45 dvoboja.

Forma u posljednjih pet utakmica:

Sarajevo

Vitez – Sarajevo 0:1 Sarajevo – Olimpic 1:0 Sarajevo – Bratstvo 2:0 Široki Brijeg – Sarajevo 2:2 Sarajevo – Sloboda 1:1

Željezničar

Željezničar – Krupa na Vrbasu 2:1 Mladost DK – Željezničar 0:0 Brotnjo - Željezničar 0:7 Željezničar – Metallehge 2:1 Radnik – Željezničar 1:2

14:31 - Nakon 11 odigranih kola Sarajevo se nalazi na četvrtom mjestu tabele, a Željezničar na šestom. Oba tima imaju po 18 bodova i dijeli ih samo gol-razlika.

14:30 - Ovo su sastavi koje su odabrali Mehmed Janjoš, trener Sarajeva, i Slavko Petrović, trener Željezničara.

Sarajevo: Bojan Pavlović, Dušan Hodžić, Edin Rustemović, Saša Novaković, Elvis Sarić, Nermin Crnkić, Haris Duljević, Marko Mihojević, Almir Bekić, Marko Ćetković, Mersudin Ahmetović.

Željezničar: Vedran Kjosevski, Siniša Stevanović, Matteo Boccaccini, Aleksandar Kosorić, Kerim Memija, Darko Marković, Jovan Blagojević, Miroslav Stevanović, Uglješa Radinović, Sandi Križman, Ivan Lendrić.

14:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos derbija 12. kola BHT Premijer lige BiH i 109. ligaškog duela vječitih rivala Sarajeva i Željezničara. Utakmica se igra na stadionu "Asim Ferhatović Hase" s početkom u 15:00 sati uz direktan prijenos na Moja TV.