Liga prvaka
0

Shakhtar pobjednik grupe H, Ajax nastavlja takmičenje u Evropskoj ligi

Susretima u grupama E, F,G i H okončano je posljednje, šesto kolo grupne faze Lige prvaka. U osminu finala prolaz su osigurale ekipe Bayern München, Roma, Chelsea, Marseille, Real Madrid, Milan, Shakhtar Donetsk i Arsenal. Takmičenje u Evropskoj ligi nastavljaju Basel, Spartak Moskva, Ajax i Braga.

Grupa E

Nogometaši Bayerna pobijedili su na Allianz Areni sastav Basela s 3-0 u dvoboju 6. kola Lige prvaka u grupi E.

Bavarci su i prije utakmice znali da će proći u nokaut-fazu kao prvi u grupi, a do pete pobjede stigli su rezultatski uvjerljivo, iako gosti nisu bili bezopasni, pogotovo u prvom dijelu, kod rezultata 0-0, pa je domaći golman Kraft u nekoliko navrata morao spašavati šanse gostiju.

Bayern je poveo u 35. minuti, kada se Diego Contento odlično izborio za jednu loptu koja je naizgled već bila izgubljena, spasio je je uz gol-aut crtu te odigrao povratno za Riberyja, a francuski krilni napadač je precizno naciljao za vodstvo domaćina. Samo dvije minute kasnije, Bayern je povećao vodstvo zahvaljujući pogotku Timoščuka iz blizine, a konačnih 3-0 postavio je svojim drugim golom Franck Ribery u 50. minuti.

Cluj i Roma odigrali su 1-1 u Rumuniji. Gosti su poveli u 21. minuti, kada je Marco Borriello dobro naciljao s nekih 10-tak metara lijevom nogom, a za domaćina je izjednačio Traore u 88. minuti, postigao je gol glavom nakon centaršuta s desne strane.

Bayern i Roma nastavljaju takmičenje u Ligi prvaka, Basel ide u Evropa ligu, a Cluj se oprostio od evropske pozornice za ovu sezonu.

Grupa F

Nogometaši Chelseaja i Marseillea imali su osiguran prolaz u nokaut-fazu Lige prvaka i prije međusobnog ogleda 6. Kola grupe F na Velodromeu, u kojem je Marseille slavio s 1-0.

Chelsea tako nije uspio okončati takmičenje u grupi F sa svih šest pobjeda. Trenutak odluke zbio se u 81. minuti, kada je Brazilski napadač Brandao pokupio loptu koja se odbila nakon udarca Taiwa izvan kaznenog prostora, te je iz neposredne blizine uhvatio Petra Čecha u raskoraku i zabio jedini gol na utakmici.

Chelseajev napadač Didier Drogba zaigrao je na Velodromeu prvi puta od 2004. godine, kada je dres Marseillea zamijenio Chelseajevim. Nije napravio ništa posebno protiv svojih bivših saigrača, ali je pokupio ovacije navijača Marseillea kada ga je u 62. minuti zamijenio Sturridge.

Trener Chelseaja Carlo Ancelotti odlučio je u ovome dvoboju odmarati Ashleya Colea i Nicolasa Anelku. Strateg domaće ekipe i bivši Chelseajev igrač Didier Deschamps bio je zadovoljan s pobjedom.

U drugom dvoboju ove grupe, moskovski Spartak je u gostima svladao Žilinu s 2-1, pa je slovački klub završio takmičenje bez i jednog boda u grupi. Domaćini su poveli golom Majtana u 48. minuti, ali preokret donose Alex u 54. i Ibson u 61. minuti. Ibson je još u 77. minuti dobio i crveni karton.

Inače, utakmica je bila prekinuta nakon samo nekoliko minuta igre zbog gostujućih navijača koji su bacali pirotehnička sredstva na igralište, pa je sudac Kevin Blom poslao obje ekipe u svlačionicu, te prekinuo dvoboj na otprilike 20 minuta. Spartakovi nogometaši krenuli su tokom prekida prema svojim navijačima, valjda da ih zamole da se umire.

Grupa G

U ovoj grupi je Real osigurao prvu poziciju pobjedom nad Auxerreom rezultatom 4-0. Benzema je postigao tri gola (12.,72.,88.), a u strijelce se upisao i Cristiano Ronaldo (49.).

U drugoj je utakmici na San Siru Ajax iznenadio Milan i slavio rezultatom 2:0. Pogotke za Holanđane su postigli D. Zeeuw (57.) i Alderweireld (66.). Real i Milan su se plasirali u drugi krug Lige prvaka, a Ajax će nastaviti takmičenje u Evropa ligi.

Grupa H

Nogometaši Shakhtara prvi su se put u historiji plasirali u nokaut-fazu takmičenja u Ligi prvaka i to s prvog mjesta u grupi H. Dalje ide i Arsenal.

Shakhtaru je za prolazak trebao samo bod protiv Brage na Donbass Areni u posljednjem kolu, ali ekipa Mircee Lucescua je došla do sva tri pobjedom 2-0. Lako je i portugalski klub mogao osigurati plasman u osminu finala, za što mu je trebala pobjeda u Donjecku, uz poraz ili remi Arsenala protiv Partizana, nogometaši Domingosa Paciencije nisu pokazivali previše inicijative.

U ne osobito kvalitetnoj utakmici Shakhtar je kontrolirao igru i imao nekoliko prilika, a ključni su se trenuci dogodili u završnici. U 78. minuti je kapiten ukrajinskog kluba i hrvatske reprezentacije Darijo Srna ubacio s desne strane, lopta je prošla sve i došla do Razvana Rata koji je s lijevog ruba kaznenog prostora smjestio loptu u mrežu. Pet minuta kasnije Rat je s lijeve strane asistirao Luizu Adrianu za konačnih 2-0 i plasman među najboljih 16. Braga će, pak, nastaviti takmičenje u šesnaestini finala Evropa lige.

Arsenal je osigurao drugo mjesto u grupi pobjedom protiv beogradskog Partizana s 3-1 na svom Emiratesu. Topnici su poveli u 30. minuti kada je Marko Jovanović u kaznenom prostoru srušio Robina van Persieja, a Holanđanin je sam uspješno izveo jedanaesterac.

Stvari su se za ekipu Arsenea Wengera malo zakomplicirale u 52. minuti kada je izjednačio Brazilac Cleo. Budući da je u tom trenutku u Donjecku rezultat bio 0-0, navijačima Arsenala nije bilo ugodno jer su njihovi miljenici, uz pogodak Brage mogli ispasti, no stvari su ipak sjele na svoje mjesto. Prednost engleskom klubu je vratio Theo Walcott sjajnim volejom u 73. minuti, a samo četiri minute kasnije konačnih je 3-1 postavio Samir Nasri nakon asistencije Alexa Songa.

U osminu finala Lige prvaka plasirali su se: Bayern, AS Roma, Chelsea, Marseille, Real Madrid, AC Milan, Shakhtar, Arsenal, Tottenham, Inter, Schalke, Lyon, Manchester United, Valencia, Barcelona i Kopenhagen.

Takmičenje u šesnaestini finala Evropa lige nastavit će Basel, Spartak, Ajax, Braga, Twente, Benfica, Rangers i Rubin.

Žrijebanje parova za oba takmičenja bit će obavljeno 17. decembra u Nyonu.

Rezultati 6. kola Lige prvaka: Grupa E Bayern München – Basel 3:0 (Ribery 35, 50, Timoschuk 37) Cluj - AS Roma 1:1 (Traore 88 - Borriello 21)

1. Bayern 6 5 0 1 16:6 15
  2. Roma 6 3 1 2 10:11 10
  3. Basel 6 2 0 4 8:11 6
  4. Cluj 6 1 1 4 6:12 4

Grupa F Marseille - Chelsea 1:0 (Brandao 81) Žilina - Spartak Moskva 1:2 (Majtan 48 - Alex 54, Ibson 61)

1. Chelsea 6 5 0 1 14:4 15
  2. Marseille 6 4 0 2 12:3 12
  3. Spartak 6 3 0 3 7:10 9
  4. Žilina 6 0 0 6 3:19 0

Grupa G AC Milan – Ajax 0:2 (D.d. Zeeuw 57, Alderweireld 66) Real Madrid – Auxerre 4:0 (Benzema 12, 72, 88, Ronaldo 49)

1. Real 6 5 1 0 15:2 16
  2. Milan 6 2 2 2 7:7 8
  3. Ajax 6 2 1 3 6:10 7
  4. Auxerre 6 1 0 5 3:12 3

Grupa H: Arsenal – Partizan 3:1 (Van Persie 30, Walcott 73, Nasri 77 – Cleo 52) Shakhtar - Braga 2:0 (Rat 78, Adriano 83)

1. Shaktar 6 5 0 1 12:6 15
  2. Arsenal 6 4 0 2 18:7 12
  3. Braga 6 3 0 3 5:11 9
  4. Partizan 6 0 0 6 2:13 0