Primera
37

Barcelona pobjegla Realu na plus 11 bodova

Nogometaši Barcelone pobjegli su na ogromnih 11 bodova prednosti najvećem rivalu Real Madridu, pobijedivši u 13. kolu Levante s 4-0.

Levante se u prvom poluvremenu uspio oduprijeti katalonskom divu, ali u nastavku je odbrambeni zid popustio i lopta je četiri puta završila u mreži Gustava Munue.

Nenadmašni Lionel Messi je još jednom bio dvostruki strijelac i sada na kontu ima već 19 golova u ovosezonskom izdanju Primere. Ukupno je, pak, u ovoj kalendarskoj godini postigao 82 pogotka za klub i reprezentaciju i samo mu još tri gola nedostaju da se izjednači s Gerdom Müllerom. Uz to, spomenimo i da je postigao 62 pogotka u 62 gostujuće utakmice u Primeri u zadnje tri sezone! No, nije Messi u nedjelju navečer bio najveći Barcin junak, već sjajni Andres Iniesta koji je asistirao za tri gola i sam postigao jedan.

U 47. minuti je Iniesta briljantno proigrao Messija za 1-0, a samo pet minuta kasnije je projurio do korner-linije i poslao povratnu loptu za Argentinca kojem iz blizine nije bilo teško povećati vodstvo. Novih pet minuta kasnije Iniesta je sam zabio s ruba šesnaesterca, da bi u 63. minuti s lijeve strane kaznenog prostora asistirao Cescu Fabregasu za konačnih 4-0.

Domaći su u 87. minuti mogli ublažiti poraz, ali je Victor Valdes odbranio Joseu Barkeru udarac s bijele tačke. Prije toga je Carles Puyol povukao i srušio Michela u kaznenom prostoru.

Vilanovina Barcelona je ovime izjednačila doseg Real Madrida koji je pod vodstvom Radomira Antića u sezoni 1991/92 nakon 13 kola također imao 12 pobjeda i jedan remi. Pobijede li Katalonci u idućem kolu Athletic Bilbao, rekord će biti samo njihov.

Kao što smo spomenuli, Barcelona pred trećeplasiranim Realom ima 11 bodova prednosti, ali drugoplasiranom Atletico Madridu bježi samo tri boda.

Primera, 13. kolo:

Espanyol - Getafe 0-2 (Pedro Leon 17, Mane 90+1) Athletic Bilbao - Deportivo 1-1 (De Marcos 24 / Aguilar 52) Atletico Madrid - Sevilla 4-0 (Falcao 22-11m, Spahić 40-ag, Koke 44, Miranda 90+2) Levante - Barcelona 0-4 (Messi 47, 52, Iniesta 57, Fabregas 63)

1.  Barcelona 	13 	12 	1 	0 	43-15 	+28 	37

2.  At. Madrid 	13 	11 	1 	1 	29-11 	+18 	34

1.  Real Madrid 	13 	8 	2 	3 	32-10 	+22 	26

2.  Malaga 	13 	6 	4 	3 	19-9 	+10 	22

3.  Betis 	13 	7 	1 	5 	20-22 	-2 	22

4.  Levante 	13 	6 	2 	5 	15-20 	-5 	20

5.  Getafe 	13 	6 	1 	6 	16-19 	-3 	19

6.  Rayo Vallecano 	13 	6 	1 	6 	18-29 	-11 	19