0

Fenomenalni Slovenac Tadej Pogačar drugi put zaredom osvojio Tour de France

E. B.
Tadej Pogačar (Foto: EPA-EFE)
Fenomenalni slovenski biciklista Tadej Pogačar je drugi put zaredom osvojio Tour de France.

Dvadesetdvogodišnji Slovenac je u pretposljednjoj etapi koja je vožena na hronometar od Libournea do Saint-Emiliona u dužini od 30,8 kilometara zauzeo sedmo mjesto, te ima prednost od pet minuta i 20 sekundi u odnosu na drugoplasiranog Jonasa Vingegaarda.

Tradicionalno, u posljednjoj etapi koja se završava na Jelisejskim poljima, vodeći nakon 20 etapa se ne prestiže, te će sutra Slovenac kroz cilj proći kao prvoplasirani i službeno biti krunisan za pobjednika.

Zanimljivo, od posljednjih šest izdanja najvećih biciklističkih utrka na svijetu na čak četiri su slavili Slovenci.

Uz Pogačara dva puta zaredom na Vuelti a Espana je slavio Primož Roglič, dok su pobjednici posljednja dva Gira d'Italije Tao Geoghegan Hart i Egan Bernal.