Opasnost polutanata
0

Zagađenje zraka može povećati rizik od pobačaja za čak 50 posto

M. A.
Štetni utjecaj zagađenja zraka može povećati vjerovatnoću da trudnica doživi pobačaj i to za 50 posto, tvrdi nova studija.

Istraživači iz Pekinga proveli su studiju kako bi došli do odgovora na pitanje može li se pronaći veza između zagađenja zraka i pobačaja.

Objavljeno u časopisu Nature Sustainability, istraživanje je provodio tim naučnika koji je analizirao zapise više od 250.000 trudnica koje žive u glavnom gradu Kine između 2009. i 2017. godine.

Istraživači su upoređivali ishode trudnoće žena s njihovom izloženošću zagađivačima zraka, uključujući sumpordioksid i ugljenmonoksid. Naučnici su zaključili da prisutnost deset mikrograma sumpordioksida po kubnom metru u zraku, koji dolazi uglavnom iz elektrana i vozila, povećava rizik od pobačaja za 41 posto. Daljnje povećanje zagađivača zraka rezultiralo je rizikom za pobačaj od čak 52 posto.

Istraživači su također otkrili vezu između nivoa toksičnih hemikalija u zraku od izgaranja fosilnih goriva i broja slučajeva "propuštenog pobačaja" koji se dešava kada žena koja je doživjela pobačaj ne pokaže odmah simptome.

Profesor Liqiang Zhang, vodeći autor studije, rekao je da rezultati istraživanja otkrivaju potencijalne mogućnosti za sprečavanje ili smanjenje štetnih ishoda trudnoće proaktivnim mjerama prije trudnoće.

"U međuvremenu, naša studija pomogla nam je da shvatimo vezu između izloženosti zagađenju zraka i spektra reproduktivnih ishoda. Trudnice ili one žene koje žele da zatrudne moraju se zaštititi od izloženosti zagađenom zraku, ne samo za vlastito zdravlje, već i za zdravlje ploda", izjavio je profesor Zhang.

Zhang je dodao da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se tačno shvatilo kako zagađenje zraka utječe na plod u maternici.

Patrick O'Brien, akušer i ginekolog, kaže da studija pruža dokaze o povezanosti zagađenja zraka i štetnog utjecaja na zdravlje beba, čak i prije nego što se rode.

"Ova studija istražuje rizik povezan s tihim ili tzv. propuštenim pobačajem u prvom tromjesečju, tj. ukupno, 6,8 posto žena je to doživjelo i vjerovatnije je da će ih to stanje zadesiti ako žive u zagađenijim područjima. Izloženost zagađenju zraka je neizbježna u svakodnevnom životu i potrebno je više istraživanja u ovom segmentu kako bi se saznalo kako polutanti negativno utječu na razvoj fetusa", kazao je O'Brien.

On savjetuje da trudnice nastoje smanjiti svoju izloženost zagađenom zraku gdje god i kad god je to moguće te da promijene način života, poput prestanka pušenja.

Također, studija objavljena u septembru otkrila je da su čestice ugljika pronađene na fetalnoj strani placente kod žena koje su bile izložene zagađenom zraku tokom trudnoće, piše Health24.