Izazovi industrije
14

Kako odgovoriti pandemiji: Ne postoje podaci o stepenu robotizacije BiH

R. D.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Očekuje se da će do 2022. godine, gotovo 4 miliona industrijskih robota raditi u tvornicama širom svijeta. Ti će roboti igrati vitalnu ulogu u automatizaciji proizvodnje kako bi se ubrzala post-koronska privreda.

U isto vrijeme, roboti pokreću potražnju i za kvalifikovanom radnom snagom. Obrazovni se sistemi moraju efikasno prilagoditi ovom zahtjevu. Ova rečenica stoji u izvještaju Međunarodnog saveza robotike iz augusta ove godine i savršeno oslikava budućnost proizvodnih pogona i trendove u zapošljavanju.

Iako je neupitan značaj robotizacije za globalnu konkuretnost privrede naše zemlje, još uvijek ne postoje egzaktni podaci o trenutnom stepenu robotizacije u Bosni i Hercegovini.

Prema riječima Almina Mališevića iz Sektora za industriju i usluge Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine broj robota po broju zaposlenih u industriji je glavni parametar robotizacije industrija u svijetu, te iako ne postoje zvanični podaci o broju robota u kompanijama u Federaciji, može se kazati da BiH spada u grupu zemalja sa niskim stepenom robotizacije.

U svakom slučaju, digitalna transformacija i robotizacija su svakodnevica svih aktera u biznisu, a pogotovo naše izvozno orijentisane privrede. Jedini izbor koji stoji pred nama je da li ćemo da budemo u toku sa vremenom, pratimo i reagujemo na ono što se dešava u zemljama okruženja i šire, umjesto igranja uloge pasivnog posmatrača u svijetu koji se mijenja.

U cilju jačanja svijesti o mogućnostima koje sa sobom nosi digitalna transformacija i robotizacija u MSP, ali i stavljanja raspoloživih resursa u funkciju domaće privrede, DKR Njemački centar za robotiku Tuzla organizovao je pet webinara u na temu "Industrijska robotika i automatizacija", tokom juna, jula i augusta ove godine.

Ova aktivnost je bila dio kampanje "COVID-19 Response" te je podržana od projekta Inovacije i digitalizacija u MSP u BiH koji u ime njemačke vlade implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Ukupno je 100 učesnika uzelo učešće u ovim digitalnim događajima.