Obala Slonovače
0

Trojica afričkih vođa počela mirovnu misiju

FENA
Boni Yayi
Boni Yayi
S mandatom Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) trojna delegacija počela je u utorak u Obali Slonovače razgovore s predsjednikom Laurentom Gbagbom kako bi ga nagovorilo da prizna izborni poraz i preda vlast pobjedniku predsjedničkih izbora Alassaneu Ouattari, javile su agencije.

Prije razgovora s Gbagbom predsjednik Benina Boni Yayi, Sijera Leonea Ernest Koroma i Zelenortskog Otočja Pedro Pries susreli su se sa zapovjednikom UN-ovih snaga u Obali Slonovače (9.000 vojnika), a zatim ih očekuje sastanak s Ouattarom u nadi da će diplomatski prevladati krizu, javlja agencija AFP.

Osim ECOWAS-a Ouattarinu pobjedu priznaje međunarodna zajednica, a Evropska unija i Sjedinjene Američke Države nametnule su sankcije Gbagbou i njemu bliskim ljudima kako bi ga natjerale da se odrekne vlasti na kojoj se održava vojskom te su izbili i poslijeizborni sukobi u kojima su poginule 173 osobe.

Bude li Gbagbo ustrajao u ostanku na vlasti, ECOWAS će poduzeti "druge mjere, uključivo i upotrebu legitimne sile, kako bi osigurao da se poštuju ciljevi naroda Obale Slonovače", zaprijetila je ranije ta organizacija, podsjeća agencija dpa.

Gbagbo je odbacio međunarodni pritisak te je u intervjuu za francuski dnevnik Le Figaro rekao kako se ne boji, a afričke čelnike upozorio je da u njegovoj zemlji borave milioni zapadnoafričkih useljenika koji bi mogli biti uvučeni u sukob.

Ouattara pokušava uspostaviti alternativnu vladu sa sjedištem u hotelu Golf u Abidjanu, koji je pod zaštitom UN-a, međutim instrumente moći u svojim rukama drži Gbagbo.

Predsjednički izbori 28. novembra trebali su zaliječiti rane nastale podjelom Obale Slonovače od neuspjela državnog udara 2002. i građanskog rata. Otada je zemlja podijeljena na uglavnom muslimanski sjever s podrškom Ouattari i na kršćanski jug kojim vlada Gbagbo.

Izbori su samo produbili tu podjelu i 14.000 stanovnika izbjeglo je u strahu od novog građanskog rata.