SAD
0

Obama potpisao prijedlog o stimuliranju ekonomije

FENA
Foto: AFP
Foto: AFP
Predsjednik Barack Obama potpisao je paket mjera za stimuliranje ekonomije vrijedan 787 milijardi dolara, čime je ovu mjeru pretvorio u zakon.

Do svečanog potpisivanja došlo je u Denveru u saveznoj državi Kolorado, a uoči potpisivanja američki je predsjednik to nazivao vodećom "prekretnicom na putu ekonomskog oporavka", dok su kritičari tvrdili da je preskup i da će stvoriti znatno manje radnih mjesta negoli to njegovi zagovornici tvrde.

Ovaj zakonski prijedlog o povećavanju vladine potrošnje i smanjivanju poreza, kako bi se pomoglo američkoj ekonomiji, prva je važnija zakonodavna pobjeda predsjednika Obame otkako je preuzeo dužnost prošli mjesec. Kongres, kojeg kontrolira Demokratska stranka, usvojio je mjeru u petak, a zastupnici su glasali uglavnom uzduž stranačkih linija. Senat je usvojio ovaj prijedlog sa samo tri republikanska glasa. U Zastupničkom domu nijedan republikanski kongresnik nije glasao za ovaj plan.

Predsjednik Obama je prije jučerašnje svečanosti izjavljivao da će smanjivanja poreza i povećavanje domaće potrošnje stvoriti milione novih radnih mjesta. "To će spasiti ili otvoriti tri miliona i 500 hiljada radnih mjesta tokom sljedeće dvije godine, potaknuti potrošnju biznisa i potrošača, te postaviti nove temelje za naš trajni ekonomski rast i prosperitet", javio je Glas Amerike.

"Ne želim se pretvarati da danas obilježavamo kraj naših gospodarskih problema. No danas obilježavamo početak kraja. Početak onoga što nam treba da bi stvorili radna mjesta za Amerikance suočene s otpuštanjima", rekao je Obama na svečanom potpisivanja zakona.

Međutim, ova zakonska mjera ima i svoje oštre kritičare. Među njima se nalazi i član senatskog Odbora za bankarstvo Lindsey Graham koji je svoje kritike iznio na televizijskoj mreži ABC.

"Samo 11 posto novca u ovoj mjeri bit će potrošeno 2009. godine. Većina sredstava je potrošnja na povlastice i beneficije. To neće stvoriti nova radna mjesta. Dvadeset sedam posto ovog plana su smanjenja poreza. To je znatno manje negoli je bilo predviđeno. Sad veći dio tih smanjenja poreza od 3 milijarde dolara odlazi malim biznisima. Sedamdeset pet posto ljudi u ovoj zemlji radi za male biznise. Od ukupnog iznosa od 787 milijardi dolara, samo su tri milijarde namijenjene ljudima u malim biznisima. Mislim da smo promašili – povećali smo vladu, ali nismo povećali broj radnih mjesta", prenio je Glas Amerike.

Predsjednik Obama ponavlja da će se gospodarska situacija još pogoršati prije negoli se počne popravljati, tako da ne očekuje da će smanjiti broj neuposlenih do kraja godine, međutim, vjeruje da će danas usvojen plan pomoći da se situacija glede neuposlenosti obuzda. Nakon potpisivanja ovog prijedloga predsjednik odlazi u Arizonu gdje će danas objaviti svoj plan o tome kako riješiti krizu s ovrhom kuća i stanova u Sjedinjenim Državama. Tri diva američkog bankarstva – J.P. Morgan Chase, Bank of America i Morgan Stanley – pristala su privremeno prekinuti izvršenje ovrha nad kućama do sljedećeg mjeseca.

Obama je također obećao da će se posvetiti rješavanju proračunskog manjka, kada se SAD izvuče iz recesije.

"Put oporavka neće ići ravno. On će tražiti novi osjećaj odgovornosti" na Wall Streetu i u Washingtonu", rekao je.

Znaci produbljivanja recesije širom svijeta u utorak su srušili vrijednost dionica od Tokija do Londona i New Yorka. Svjetski dionički indeks MSCI pao je za 3,9 posto na 799,11 bodova u 12,55 sati u New Yorku, uvećavajući gubitak od početka godine na 13 posto.

Na Wall Streetu je indeks Standard & Poor's 500 pao 3,9 posto na 794,31 bodova, padajući ispod razine od 800 prvi puta od novembra 2008., nakon objave podataka o rekordnom smanjenju industrijske proizvodnje.