"Favorizovanje žena"
53

Mađarske vlasti upozorile da obrazovni sistem u ovoj zemlji rizikuje da bude feminiziran

S. M.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Mađarski državni ured za reviziju (NAO) izrazio je zabrinutost da obrazovni sistem u zemlji riskira da bude feminiziran, piše Euronews.

U novoj studiji, vlasti su upozorile da bi obrazovanje u Mađarskoj moglo predstavljati demografske izazove i utjecati na razvoj dječaka.

"Fenomen nazvan 'ružičasto obrazovanje' ima brojne ekonomske i društvene posljedice", navodi se.

"Ako obrazovanje favorizuje ženske osobine (kao što su) emocionalna i socijalna zrelost (i stoga) uzrokuje prezastupljenost žena na univerzitetu, (rodna) ravnopravnost će biti značajno oslabljena."

Državno tijelo, koje je blisko nacionalističkom premijeru Viktoru Orbanu, također je upozorilo da muškarci koji su skloniji riziku i poduzetnički nastrojeni neće moći u potpunosti da razviju svoj potencijal.

U izvještaju NAO-a navodi se da to može dovesti do "mentalnih i bihevioralnih problema" kada su njihova kreativnost i inovativnost "neophodni za optimalan razvoj privrede".

Ured za reviziju također tvrdi da bi "ružičasto obrazovanje" moglo uzrokovati "demografske probleme" jer obrazovane žene ne bi mogle pronaći slično obrazovane supružnike, "što bi moglo dovesti do pada plodnosti".

Kao i u mnogim evropskim zemljama, u mađarskoj nastavničkoj profesiji dominiraju žene (82 posto).

Ali studiju je kritikovao poslanik liberalne opozicije Endre Tot, koji je na Facebook rekao da je pričanje o muškim i ženskim kvalitetima "potpuna naučna besmislica".

"Vrijeme je da skinemo naočale iz prošlog stoljeća", dodao je.

Mađarski premijer Orban promoviše "konzervativnu revoluciju" od povratka na vlast 2010. godine i obećao je da će podsticati natalitet, dok ocrnjuje imigraciju i zabranjuje LGBTQ sadržaje za djecu.

Komesar za ljudska prava Vijeća Evrope je 2019. godine primijetio "regresiju prava žena i rodne ravnopravnosti u Mađarskoj".

Ministrica pravde Judit Varga jedina je žena u Vladi Mađarske.

Zemlja je također pretposljednja u Evropskoj uniji po broju poslanica (12,6 posto), ispred Malte.