Analiza Guardiana
13

Komesar EU za krizno upravljanje: Niko nije mogao pomoći Italiji na početku pandemije

B. R.
Ilustracija: Shutterstuck
Ilustracija: Shutterstuck
Kada se u Italiji desila katastrofa uzrokovana koronavirusom, ova zemlja se suočila sa šokantnom šutnjom Evropske unije, piše britanski dnevni list The Guardian.

U svojoj analizi ovaj utjecajni list podsjetio je na italijanski poziv u pomoć EU na početku pandemije. Odgovor je izostao.

"Nijedna država nije odgovorila na poziv Italije koji je uputila Evropskoj komisiji. To je značilo da nije samo Italija bila nespremna za pandemiju. Niko nije bio spreman. Izostanak odgovora na poziv Italije nije značio izostanak solidarnosti. Značio je da ne postoji dovoljno sredstava", smatra komesar EU za krizno upravljanje Janez Lenarčič.

Međutim, Evropski centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti (ECDC) je nedugo prije izbijanja pandemije savjetovao nacionalne vlasti da ojačaju bolničke kapacitete, posebno u odjeljenjima za intenzivnu njegu. Vlasti nisu bile obzirne prema ovom savjetu. Onda je usljedio snažan udar pandemije koronavirusa.

Svaka evropska zemlja je individualno reagirala na pandemiju. Većina njih je zabranila izvoz esencijalnih medicinskih potrepština. Komesar Lenarčič tvrdi da tada niko nije mogao pomoći Italiji.

"U posljednjem budžetu smo povećali sredstva za zdravstvo sa 400 miliona eura na devet milijardi eura. Cilj je bio da Evropska komisija više pomogne države članice. Ali, kada je Italija tražila pomoć, niko im nije mogao pomoći. Ni Komisija joj nije mogla pomoći. Mislim da smo naučili lekciju. Želja većine Evropljana je da EU ima više nadležnosti po ovakvim pitanjima", izjavio je Lenarčič.

Savjetnik italijanskog ministra zdravstva profesor Walter Ricciardi misli isto što i Lenarčič. Poručio je da ECDC ne treba imati samo savjetodavnu ulogu u kriznim vremenima, već da treba biti ključan u koordinaciji.

Ukazao je na to da se članice EU moraju pripremiti za "novu normalnost" zbog pandemije koronavirusa.