Zalaže se za slobodu
37

Francuski ministar unutrašnjih poslova odbranio pravo sunčanja u toplesu na plažama

A. B.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Francuski ministar unutrašnjih poslova, Gerald Darmanin, odbranio je pravo sunčanja u toplesu na plažama, nakon što je policija na južnoj obali zatražila od grupe žena da obuku gornji dio kostima.

The Guardian piše da je francuska policija koja patrolira plažom u primorskom gradu Sainte Marie la Mer zatražila prošle sedmice od nekoliko žena da se ne sunčaju u toplesu, a kao razlog su naveli pritužbe porodica koje su bile na plaži.

Nakon toga su izjavili da je njihova reakcija možda bila pomalo ishitrena jer nema službene odluke da su zabranjena sunčanja u toplesu. Dodali su i to da su samo željeli "smiriti" situaciju.

Međutim, takvo njihovo postupanje je izazvalo brojna negodovanja na društvenim mrežama.

"Da li je Sainte Marie la Mer sada Saudijska Arabija?", napisao je jedan od korisnika na Facebooku.

I ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin je objavio na Twitteru da je policija pogriješila što je upozorila dame na plaži da se ne mogu sunčati u toplesu.

"Sloboda je dragocjena, a i normalno je da zvaničnici priznaju svoje greške", napisao je.

Podršku su dali i drugi članovi policije.

"Uvijek ćete me vidjeti u uniformi, ali sunčanje u toplesu je dozvoljeno na plaži u Sainte Marie la Meru. Riječ je o nespretnoj reakciji dvojice policajaca koji su imali najbolje namjere", napisala je glasnogovornica francuske polciije Maddy Scheurer.

Sunčanje u toplesu u Francuskoj se pravno ne smatra seksualnim egzibicionizmom iako to mogu zabraniti lokalne direktive.

Međutim, na plažama u Francuskoj to sada nisu česti prizori jer je sunčanje u toplesu sve manje popualrno.

Anekete pokazuju da je razlog tome zabrinutost zbog seksualnog uznemiravanja, ali i stid žena zbog njihovog fizičkog izgleda.

Manje od 20 posto Francuskinja mlađih od 50 godina se sada sunčaju u toplesu što je znatno manje u odnosu na prije 10 godina kada je taj procenat bio 28 posto, a 1984., čak 43 posto.