vijesti
55

Reis Kavazović Ban Ki-moonu: Izbacivanje Munire Subašić je udar UN-a na žrtve genocida

FENA
Reis Husein ef. Kavazović
Reis Husein ef. Kavazović
Reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović uputio je pismo Generalnom sekretaru UN Ban Ki-moonu pismo povodom rasprave u Generalnoj skupštini o ulozi međunarodnih kaznenih sudova.

Pismo u cjelosti prenosimo:

U Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda organizirana je 10. aprila 2013. godine rasprava o ulozi međunarodnih kaznenih sudova u ostvarivanju pravde i procesu pomirenja.

Organizaciju ove rasprave pratile su kredibilne sumnje da Vuk Jeremić predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih naroda koristi svoj položaj kako bi se revidirale činjenice o ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, relativizirali zločini i zločinci, posebno žrtve genocida u Srebrenici koja je bila zaštićena zona Ujedinjenih naroda.

Vaša ekselencijo, unatoč svim ranije izrečenim sumnjama u objektivnost i jednostranost organizatora ove debate, nismo mogli ni zamisliti da će Ujedinjeni narodi dopustiti neshvatljiv skandal i poniženje izbacujući iz zgrade Ujedinjenih naroda predstavnike žrtava genocida.

Kao reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i vrhovni muftija muslimana Bošnjaka najoštrije osuđujem sraman i skandalozan čin ponižavajućeg izbacivanja gospođe Munire Subašić iz zgrade Ujedinjenih naroda i poniženje koje su Ujedinjeni narodi ponovo učinili prema žrtvama genocida u Bosni i Hercegovini.

Odstranjivanjem predstavnika žrtava i pokazivanjem poštovanja prema inspiratorima i negatorima genocida, Ujedinjeni narodi su još jednom kompromitirali misiju Ujedinjenih naroda i ideju Haškog tribunala.

Ovim je nažalost poslana snažna poruka da žrtve genocida, ne samo da nemaju pravo da govore, već da nemaju pravo ni da borave u zgradi Ujedinjenih naroda, stoga ovaj čin smatram brutalnim udarom na ljudsko dostojanstvo svih žrtava i ohrabrenjem za inspiratore i počinioce zločina.

Podsjećam Vas da Ujedinjeni narodi 1995. godine nisu izvršili svoju obavezu sprovođenja vlastite rezolucije o zaštićenoj zoni Srebrenica, da su iznevjerili svoju zadaću i bošnjački narod su predali u ruke brutalnog krvnika.

U Izvještaju o padu Srebrenice, objavljenom pod okriljem generalnog sekretara Kofi Annana, 15. novembra 1999. godine, jasno je ukazano na neadekvatnost cjelokupnog pristupa Ujedinjenih naroda srpskoj kampanji etničkog čišćenja i masovnog ubijanja, koja je kulminirala u Srebrenici. Tom prilikom je naglašeno da su ''ti neuspjesi dijelom korijen vukli iz filozofije neutralnosti i nenasilja, potpuno pogrešne kad je u pitanju sukob u Bosni».

Prema vlastitoj procjeni Ujedinjenih nacija, 20.000 Bošnjaka muslimana ubijeno je u Srebrenici i u drugim “sigurnim” područjima na čiju su se zaštitu obavezali Ujedinjeni narodi. Umjesto da Ujedinjeni narodi uzmu pouke iz kobnih grešaka koje su počinjenje prema žrtvama zločina u Bosni i Hrecegovini, a posebno prema muslimanskim žrtvama genocida te pristupe ublažavanju posljedica genocida i smanje teret grijeha tadašnjih dužnosnika, izgonom majke Munire Subašić svjedoči se nastavak bezobzirnog ponižavanja žrtava. Vaša ekselencijo, Ujedinjeni narodi su u Srebrenici bili odgovorni za počinjeni genocid.

Zato Vas pozivam da ne dopustite da se sada, 18 godina nakon genocida i u mandatu Vašeg vođenja ove svjetske organizacije, nastavi politika revidiranja činjenica o zločinu i ponižavanje žrtava. Ujedinjeni narodi moraju pokazati poštovanje prema žrtvama i pokazati kajanje za propuste.

Očekivali smo od Vas da prepoznate i spriječite revidiranje zločina i manipuliranje žrtvama, kao što već odavno očekujemo da u svome mandate pokrenete aktivnosti kako bi se 11. juli proglasio Danom sjećanja na srebrenički genocid u Ujedinjenim narodima. To je 2009. godine uradio Evropski parlament usvajajući rezoluciju kojom je 11. juli proglašen Danom sjećanja na srebrenički genocid u Evropskoj uniji.

Proglašenje 11. jula Danom sjećanja na genocid u Ujedinjenim narodima je obaveza i minimum koje žrtve zaslužuju. Vaša ekselencijo, primite izraze našeg poštovanja, stoji u pismu.