Čekajući odgovore
27

Tužilaštvo BiH mjesecima bez komentara na spektakularno najavljene predmete

Piše: Ervin Mušinović
Tužilaštvo BiH (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Tužilaštvo BiH (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Tužilaštvo BiH spektakularno je najavljivalo otvaranje istraga o velikom broju političara i državnih funkcionera. U većini slučajeva do podizanja optužnica nije dolazilo, a građani BiH ostali su uskraćeni za objašnjenja zbog čega državni funkcioneri nisu procesuirani i ko je blokirao predmete koji se vode protiv njih.

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH nedavno je na sjednici razmatrao Informaciju o stanju pravosuđa u BiH, s posebnim osvrtom na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Posebno zanimljivo izlaganje imao je ministar pravde BiH Josip Grubeša koji je otvoreno kazao da su Sud i Tužilaštvo BiH samo donekle opravdali svoje postojanje, ali da očigledno nisu uspjeli stvoriti atmosferu da ih većina u BiH doživljava kao pravosudnu instituciju vrijednu poštovanja.

Tome uveliko doprinosi Tužilaštvo BiH koje istrage sprovodi i po nekoliko godina pri tome filtrirajući informacije o predmetima koje su ranije spektakularno najavili. Brojni političari upozoravaju da pravosudni sistem na taj način pokušava "gurnuti pod tepih" istrage o državnim funkcionerima, igrajući na kartu da će građani zaboraviti na otvorene predmete.

Posebno je zabrinjavajuće što pravosudni sistem svaku kritiku na njihov (ne)rad doživljava kao napad na nezavisnost bh. pravosuđa, o čemu otvoreno govori ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Inače, veze pravosudnih organa i političkih stranaka česta su tema u bh. svakodnevnici. Tome najbolje svjedoči činjenica da su državni parlamentarci na sjednici o stanju u pravosuđu otvoreno ukazivali na povezanost određenih sudija i tužilaca s političkim strankama.

Dodatnu sjenu na rad bh. tužilaštva baca i činjenica da oni nemaju nikakav odgovor na upite o tome zbog čega su blokirani predmeti protiv državnih funkcionera, zašto se ne podižu optužnice i zbog čega se ne otvaraju istrage u slučajevima evidentnog kršenja zakona.

Predmet protiv Milorada Dodika

Tužilaštvo BiH ni nakon deset mjeseci od održavanja neustavnog referenduma u entitetu Republika Srpska nije podiglo optužnicu protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika i ostalih.

Iz Tužilaštva BiH je 26. septembra 2016. godine saopćeno da je Dodiku upućen poziv za saslušanje u svojstvu osumnjičenog u predmetu u vezi s referendumom u RS-u. Tada je rečeno da je u državnom tužilaštvu formiran predmet u kojem se već blizu 20 dana provode određene aktivnosti u vezi s neizvršavanjem odluke Ustavnog suda BiH.

"Glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović izdao je obavezujuće uputstvo u kojem je odredio tim koji radi na navedenom predmetu. Ovim uputstvom predmet je označen kao prioritetan i postupajućem tužiocu bit će osigurani svi potrebni tužilački resursi za efikasan rad na predmetu", saopćeno je iz Tužilaštva BiH u augustu 2016. godine.

Građani BiH s pravom se pitaju koliko je efikasno bh. pravosuđe ukoliko nije u stanju prioritetni predmet riješiti u periodu od osam mjeseci. Riječ je o predmetu u kojem su poznate ključne činjenice i za koji nije potrebno sprovoditi bilo kakve specijalne istražne radnje. Tužilaštvo BiH iznenadilo je i samog Dodika koji je 22. februara 2017. godine izjavio da očekuje kako će za deset dana biti podignuta optužnica protiv njega.

Predmet protiv Sakiba Softića

Tužilaštvo BiH je krajem marta zvanično formiralo predmet protiv bivšeg agenta BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Sakibom Softićem u vezi s podnošenjem zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije.

Ova odluka donesena je nakon što je izašlo na vidjelo da je Međunarodni sud pravde u Hagu još krajem maja prošle godine obavijestio Sakiba Softića da ga ne smatra agentom BiH pred tim sudom, ali je član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, uprkos tome, preko Softića u februaru podnio zahtjev za reviziju presude po tužbi protiv Srbije.

Predsjednik Međunarodnog suda pravde Roni Abraham potvrdio je da je Sud odbio u postupak uzeti zahtjev za reviziju upravo stoga što o imenovanju agenta, ni o pokretanju postupka za reviziju, nije dobio nikakvu odluku Predsjedništva BiH, kao kolektivnog šefa države.

Dodjela sredstava iz grantova Vijeća ministara BiH snahi Borjane Krišto

Udruženje Hrvatska žena Livno je samo prošle godine inkasiralo 100.000 KM od Vijeća ministara, a zanimljivo je da je na čelu tog udruženja Tihana Krželj, snaha Borjane Krišto (djevojački Krželj).

Tihana Krželj udata je za jedinog Borjaninog brata, a cijelo Livno potreslo je saznanje koliko je budžetskih sredstava stizalo u udruženje koje vodi Tihana Krželj u trenutku dok iz Livna trbuhom za kruhom odlaze rijeke mladih ljudi.

Ovo je ujedno bio i razlog kamenovanja Borjane Krišto ispred porodične kuće u Livnu. Ona je nakon incidenta izjavila da je napadi neće prestrašiti sve dok ima podršku svog naroda.

Navode o dodjeli sredstava iz grantova Vijeća ministara BiH nazvala je lažnim uprkos tome što je i u Službenom listu BiH objavljeno kako je Tihana Krželj dobila 100 hiljada KM od institucija BiH.

Na upit o tome da li Tužilaštvo BiH istražuje dodjelu sredstava iz grantova Vijeća ministara BiH snahi Borjane Krišto, glasnogovornik Tužilaštva BiH Boris Grubešić odgovorio je: "Bez komentara".

Zloupotreba službenog vozila u Predsjedništvu BiH

Direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) Sebija Izetbegović koristila je, prilikom posjete Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) u Tuzli, automobil u vlasništvu Predsjedništva BiH.

Riječ je o automobilu u kojem se vozi njen suprug i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. Sebija Izetbegović, prema Pravilniku o uslovima nabavke i načinu korištenja službenih vozila u institucijama BiH, nema pravo na korištenje službenog automobila Predsjedništva BiH.

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da je supruzi dao automobil Predsjedništva BiH da bi je zaštitio.

Tužilaštvo BiH je "bez komentara" i na upite o sprovođenju istrage u vezi sa zloupotrebom službenog automobila Predsjedništva BiH.

Bobar banka i Siniša Dodik

Tužilaštvo BiH odbilo je dostaviti i informacije o tome da li je tačno da je v. d. glavne tužiteljice Gordana Tadić zabranila raspisivanje potjernice za Sinišom Dodikom kojeg se sumnjiči da je oštetio Puteve RS za tri i po miliona KM i pobjegao u Srbiju. Državni pravosudni organ odbija odgovoriti zašto potjernica nije raspisana.

Tužilaštvo BiH također nema stav ni u vezi sa sve češćim optužbama da v. d. glavne tužiteljice štiti političare iz RS-a zbog zastoja u predmetu Milorad Dodik, neraspisivanjem potjernice za Sinišom Dodikom, ukidanjem mjera zabrane i neupućivanjem žalbe u predmetu Bobar banka.