SDA podnijela krivične prijave zbog sumnje o utjecaju na rezultate izbornog procesa u Mostaru
"Smatramo da su te osobe suprotno važećim zakonskim propisima pristupale i nezakonito raspolagale sa ličnim podacima velikog broja građana Grada Mostara, prije svega Bošnjaka. Gradska organizacija SDA Grada Mostara ovom Krivičnom prijavom želi na ozbiljan i odgovoran način upoznati javnost u gradu i BiH, sa kršenjem osnovnih prava i sloboda građana Grada Mostara zagarantovanih i zaštićenih Ustavnom FBiH, te Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda", ističu iz GO SDA.
Naglašavaju kako sa zabrinutošću prate daljnje odvijanje novonastale situacije.
"Pokretanje istražnih radnji i hitno angažiranje 'dežurnog HDZ-ovog tužioca', koji se do sada bavio samo privrednim kriminalom i predmetima koje mu dadne u zadatak HDZ, kao što su izbor Komesara HNK, procesuiranje članova 'Inicijative za Stolac' kao i zadnje prijave HNS, doživljavamo kao organizovan i jako dobro planiran pritisak na građane bošnjačke nacionalnosti u Gradskim područjima: Jug, Jugozapad i Zapad, a sve uz nezakoniti politički i stranački uticaj na institucije, koje bi se trebale neometano i nezavisno baviti svojim vrlo važnim nadležnostima i poslovima", naglašavaju iz te strane.
Također navode kako se na takozvane "informativne razgovore" pozivaju građani Mostara - Bošnjaci, koji su u proteklom ratu već pretrpjeli strašan teror ratnih zločina i etničkog čišćenja, a što je, kako naglašavaju dokazano i presudama Suda u Hagu.
"Negiranja presuda sudova, što je ozbiljno krivično djelo, ne zanimaju nadležno Tužilaštvo u HNK, ali se na sva zvona pokreću istrage o čisto lokalnim osnovnim administritivnim pravima građana, koja su im, osim toga, striktno zagarantovana i zakonima i Ustavom. Možda je neko mislio da se Bošnjaci iz dijelova Mostara, iz kojih su svojevremeno temeljito etnički očišćeni, više nikada neće vratiti, ali to se na njihovu žalost - nije dogodilo. Štaviše, Bošnjaci, ne samo da nisu odustali od prostora, koja su decenijama i stotinama godinama naseljavali, već su se spremni i vratiti tamo gdje pripadaju", navode iz mostarske SDA.
Tvrde kako to nekima jako smeta.
"Krajnje je zanimljivo, ali i zabrinjavajuće sa stanovišta poštivanja pravne države da se građane koji se pozivaju na 'razgovor' pita, između ostalog, i da li su glasali na izborima, što je lišeno bilo kakve logike, jer su prava na biranje i izbor osnovne ustavne kategorije, prepoznate i međunarodnim konvencijama", navode u saopćenju.
Takvo zadiranje u ljudska prava, po pitanju izbora je kako ističu "skandalozno".
"Podsjećamo kako je u zadnje vrijeme preko 1400 građana Mostara odlučilo promijeniti prebivalište, ali je 'političkim istražiteljima', eto jedino bitno zašto je to učinilo nekih 300 Bošnjaka. Sve navedeno, dovodi do - blago rečeno - osjećaja nesigurnosti, ali i straha kod građana bošnjačke nacionalnosti u tzv. 'zapadnom dijelu grada', a što je vjerovatno i bio glavni cilj ove operacije, nakon što se ispostavilo da izbori baš i nisu prošli onako kako su to neke stranke sa hrvatskin nacionalnim predzakom očekivale.Te i takve želimo podsjetiti da su za kompletan izborni proces nadležne Ustavom i zakonima predviđene institucije na čelu sa Centralnom izbornom komisijom BiH, a ne krojači smiješnih teorija zavjere", saopćili su iz GO SDA.
Političke subjekte u Mostaru i šire, na kraju pozivaju na poštivanje zakonskih procedura i demokratskih pravila, "umjesto što svojevrsnim 'lovom na vještice' žele na silu kompenzirati ono što se izgubilo u legitimnom demokratskom procesu".
"Na potezu su sigurno i viši nivoi vlasti, ali i nadležni međnarodni faktori, koji ne smiju ostati nijemi i slijepi na ovako eklatantno i budimo do kraja otvoreni - bezobrazno i drsko kršenje osnovnih građanskih i ljudskih prava Mostaraca", poručuju iz GO SDA Mostar.