BiH
82

Salkić: Sastanak će biti u Srebrenici, nakon što nam je zabranjen u Banjoj Luci

FENA
Ramiz Salkić
Ramiz Salkić
Potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić potvrdio je da će, nakon što mu je zabranjeno da u Narodnoj skupštini RS-a u Banjoj Luci, 9. septembra održi sastanak s izabranim predstvanicima Bošnjaka u RS-u o najavljenom referendumu u RS-u, taj sastanak biti održan u Srebrenici.

Na vanrednoj konferenciji za novinare ponovio je da generalni sekretar Narodne skupštine RS-a Marko Aćić (DNS) nije odobrio korištenje sale entitetskog parlamenta i to bez ikakvog obrazloženja.

"Ovo je nastavak diskriminacije Bošnjaka koja se provodi u širem smislu u ovom entitetu", rekao je Salkić i pozvao na promjenu stanja da bi svi konstitutivni narodi i svi građani, kao i njihovi izabrani predstavnici vlasti, mogli da ostvare jednaka prava u RS-u.

Smatra i da je opstrukcija u ovom slučaju "kap koja je prelila čašu i ostavit će posljedice".

"Nije moguće da imamo institucije samo za one koji isto misle i pripadaju istom narodu, a svi drugi građani, koji ne misle tako, a žive na ovom prostoru i plaćaju poreze i sve druge obaveze, nemaju ista prava, iako bi morali da imaju", rekao je Salkić.

Najavio je da ovakvi postupci bošnjačke predstavnike vlasti neće obeshrabriti te da oni koji su pokušali da sabotiraju ovaj sastanak, neće u tome uspjeti, jer će biti održan u Srebrenici 9. septembra.

Na tom sastanku će biti zauzet stav Bošnjaka o tome koje će korake poduzimati, jer je to neophodno, imajući u vidu da aktuelna vlast RS-a "ne odustaje od najavljenog antidejtonskog djelovanja - provođenja referenduma u RS-u o danu tog entiteta".

Podsjetio je da je njegov i kabinet drugog potpredsjednika na početku mandata iseljen iz Palate RS-a, gdje je sjedište predsjednika RS-a.

"Mislim da je za sve kriv Ustav ovog entiteta koji ne omogućava izabranim predstavnicima konstitutivnih naroda da ostvare svoja prava kao i samim građanima. Potpredsjednici ovog entiteta ne mogu učiniti gotovo ništa, kao ni potpredsjednici u Narodnoj skupštini, dok delegati u Vijeću naroda RS-a mogu pokrenuti samo pitanje povrede vitalnog nacionalnog interesa, ali ne i da utiču na rješavanje problema građana koji su ih birali, imajući u vidu kako funkcioniše Ustavni sud RS", rekao je Salkić.

On je prije nekoliko dana u redovnoj proceduri, putem Sekretarijata Palate RS-a, zatražio na korištenje malu salu u Narodnoj skupštini RS-a kako bi održao sastanak s izabranim i imenovanim predstavnicima Bošnjaka na nivou entiteta, ali mu nije dozvoljeno korištenje tog prostora i sada je odlučeno da sastanak bude održan u Srebrenici.

Razgovorima bi trebali da prisustvuju poslanici Narodne skupštine, delegati u Vijeću naroda RS-a, načelnici i njihovi zamjenici, potpredsjednici skupština i odbornici lokalnih skupština te određeni broj istaknutih intelektualaca i predstavnici nevladinih organizacija.