Zahtjev Salkića i Hurtića
95

Rezolucija o osudi genocida u Srebrenici upućena u proceduru NSRS-a

N. V.
Poslanici Ramiz Salkić i Amir Hurtić su u proceduru Narodne skupštine Republike Srpske uputili Rezoluciju o osudi genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine.

Kako je istaknuto u obrazloženju, pravni osnov za donošenje Rezolucije je sadržan u Ustavu RS-a i poslovniku NSRS-a kojima je propisano da NSRS donosi zakone, druge propise i opće akte. Razlog za upućivanje ovakvog prijedloga je, kako ističu, to što se bliži obilježavanje godišnjice genocida te smatraju da najviše zakonodavno tijelo u RS-u treba da se izjasni.

"Posebno je važno zbog činjenice da se ova Narodna skupština vezujući se za kontinuitet sa ratnom Narodnom skupštinom koja je na zasjedanju 12. maja 1992. godine usvojila strateške ciljeve za koje je presuđeni ratni zločinac Ratko Mladić rekao: 'Pa ljudi ovo je genocid', te se indirektno povezuje sa istim", navedeno je u obrazloženju.

Rezolucija, koja je poslata predsjedniku institucije Nenadu Stevandiću, ima ukupno devet tačaka.

U prvoj tački se navodi da "NSRS osuđuje zločin genocida nad Bošnjacima, počinjen u 'zaštićenoj zoni' UN-a u Srebrenici, u julu 1995. godine". Druga tačka kaže da NSRS izražava zahvalnost EP i drugim parlamentima što su usvojili sličnu rezoluciju, a u trećoj tački se navodi kako presude suda u Hagu imaju podršku organa RS-a te da NSRS prihvata donesene presude.

Jasno je da su svetri tačke neprihvatljive po stavove i politiku većine u Narodnoj skupštini RS-a, kao i one koje slijede u nastavku Rezolucije. U petoj tački se ističe i izvinjenje žrtvama genocida, a navedena je i osuda negiranja, opravdavanja i relativiziranja genocida.

Razlog zašto je suludo očekivati da ovako nešto bude usvojeno je jer upravo narodni poslanici koji će glasati o Rezoluciji su često oni koji negiraju i relativiziraju genocid.

U ostatku Rezolucije se navodi "prezir i gnušanje nad svim počinjenim ratnim zločinima i kršenjima međunarodnog humanitarnog prava na prostorima Republike Srpske i cijele Bosne i Hercegovine". Naglašava se da je privođenje pravdi preostalih osumnjičenih za genocid i druge ratne zločine preduslov za izgradnju trajnog mira te da je usvajanje Rezolucije nešto što će doprinijeti miru i razvoju društva.