Na kongresu
136

Mostarski biskup Palić o Međugorju: Nije tačno da su ukazanja priznata

G. Š.
Foto: G. Š./Klix.ba
Foto: G. Š./Klix.ba
Četrnaesti mariološko-marijanski nacionalni kongres na temu “Međugorje kao doprinos novoj evangelizaciji” održava se od 7. do 9. oktobra ove godine u Međugorju, koje kao središte vjerskog turizma svakodnevno posjećuju vjernici iz cijeloga svijeta.

Na trodnevnom kongresu koji su organizirali Hrvatski mariološki institut Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Papinska međunarodna marijanska akademija PAMI i Župa sv. Jakova Međugorje prisutnima se obratio i biskup mostarsko-duvanjski mons. Petar Palić i podsjetio da ukazanja u Međugorju nisu priznata.

"Međugorje je kao mjesto održavanja ovoga kongresa vjerojatno izabrano radi fenomena, koji se događa ovdje, a za koji, kao što je poznato, postoji službeni stav Biskupske konferencije bivše države, te stavovi mostarsko-duvanjskih biskupa Pavla Žanića i Ratka Perića", kazao je biskup Palić.

Naglasio je da su različite komisije svoje zadaće završile, a da je papa Franjo odlučio u slučaju ovoga "međugorskog fenomena" staviti naglasak na pastoralni pristup.

"S tim u vezi, želim reći, budući da sam već dobio neke upite, da izjava s. Valerije Kovač, kojoj zahvaljujem za organizaciju, koordinaciju, brojne e-mailove i pozive, koja je izrečena u eteru HKR-a u emisiji 'Argumenti', 6. oktobra 2022., da je u 'Međugorju do sad priznato sedam ukazanja', nije točna ili barem meni, kao dijecezanskom biskupu nije do sada poznato da je bilo što, što se Međugorskog fenomena tiče priznato", kazao je biskup Palić.

On je naglasio kako će ovaj kongres nastojati rasvijetliti i promatrati Međugorski fenomen u duhu nove evangelizacije.

"Kad Crkva i Pape govore o evangelizaciji, odnosno novoj evangelizaciji onda uvijek naglašavaju nužnost da Crkva najprije evangelizira samu sebe. Stoga je nužan jasan, proročki, kritički i otvoren govor i pristup svim fenomenima s kojima se Crkva susreće", pojasnio je biskup Palić.

Iako crkva, kako je istaknuo, o zadaći evangelizacije promišlja još od 70-ih godina prošloga stoljeća, Sveti Ivan Pavao II. sve češće u svojim govorima i dokumentima rabi pojam nova evangelizacija.

"Ona će prigodom slavlja o petstotoj obljetnici početka evangelizacije Latinske Amerika na Haitima 1983. godine na neki način definirati novu evangelizaciju", istaknuo je mostarski biskup.

Također je pojasnio kako, ona nije nova s obzirom na sadržaj, ali je "nova u svojoj gorljivosti, u svojim metodama i u svojem izrazu".

Stoga ističe da uvijek treba imati na umu da je jezgra života Crkve, samim tim i nove evangelizacije, "ljepota spasonosne Božje ljubavi, koja se objavila u umrlom i uskrslom Kristu", kako će reći papa Franjo u pobudnici "Radost evanđelja".

Na kraju je podsjetio da Don Massimo Naro, svećenik i profesor teologije, u svom promišljanju o uvodu u teologiju i zadaći teologije kaže, "nemojte odmah ići na otvoreno more".

"Najprije se sprijateljite s vodom, promatrajte njezin spori i mirni tok duž korita potoka i u koritu rijekâ, prepustite se njezinu mirnom toku do ušća. Tek nakon što strpljivo pratite tok rijeke, moći ćete se neustrašivo suočiti s morem u njegovoj neizmjernosti", rekao je biskup Palić citirajući poznatog teologa.

Dodaje kako je slično sv. Toma Akvinski pisao svom mlađem bratu nekom fra Giovanniju, koji je započinjao studij i koji ga je zamolio za nekoliko savjeta kako će se najbolje orijentirati u "mare magnum" teologije.

"S obzirom na izabrane teme o kojima će biti govora na ovom kongresu, te s obzirom na još uvijek 'otvoreno more' Međugorskog fenomena, kao i na pojedine nemirne, u nekim dionicama veoma oštre tjesnace, nadam se i vjerujem da će predavači znati osvijetliti put u mirnu luku. Uostalom, to je i zadaća teologa: jasnoća u promišljanju, preciznost u izražavanju i nadasve otvorenost Duhu Božjemu i suglasje s Učiteljstvom Crkve. A Marija, koju zovemo Zvijezdom mora, neka nam pokazuje pravi put do svoga Sina, Isusa Krista i neka nas uči poniznosti, poslušnosti i otvorenosti Božjem Duhu", zaključio je mostarski biskup Palić.