Zakonski nasljednik
0

Ministar Alen Šeranić o rušenju najstarije kuće u Banjoj Luci: To nije posljedica nemara nasljednika

L. H.
Prije par dana urušila se najstarija kuća u Banjoj Luci, koja je ujedno i nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, Šeranića kuća.
Šeranića kuća u Banjoj Luci, nalazi se u mahali Ilidža u naselju Gornji Šeher. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 6. do 12. maja 2003. godine donijela je odluku da se Šeranića kuća proglasi za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.

Tim povodom oglasio se i ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, jedan od potomaka.

"Imajući u vidu da sam samo jedan od ukupno 11 zakonskih nasljednika kuće Šeranića, nisam sebi uzimao za pravo da se jedini oglašavam nakon što se, nažalost, dio nje urušio. Međutim, vidjevši da je taj događaj izazvao interesovanje i polemiku u javnosti u koju su se, nažalost, uključili i oni koji o mojoj porodici i historiji te kuće znaju vrlo malo ili ne znaju ništa, osjećam potrebu da ukažem na nekoliko činjenica", napisao je Šeranić.

Alen Šeranić, jedan od 11 pravnih nasljednika Šeraničke kuće
Alen Šeranić, jedan od 11 pravnih nasljednika Šeraničke kuće

Ministar se dotakao i razloga urušavanje ovog nacionalnog spomenika.

"Njeno urušavanje nije posljedica nemara bilo koga od nasljednika, niti nedostatka naše želje da ona bude jedna od važnih turističkih simbola Banje Luke, što neki od vas već dobro znaju", tvrdi Šeranić.

Kuća Šeranića je, kao što je poznato, nacionalni spomenik, kaže Šeranić, te na njoj, kao takvoj, nisu bile moguće nikakve građevinske intervencije sve do okončanja svih zakonskih postupaka i potpunog rješavanja imovinsko pravnih odnosa.

"Sama njena dugovječnost i činjenica da je riječ o velikoj porodici, koja se u međuvremenu i raselila po svijetu, taj postupak je učinila nimalo jednostavnim. Slična ili ista situacija je i sa brojnim drugim starim građevinama koje su također kulturno-historijski spomenici, do čije se rekonstrukcije jednostavno moraju ispoštovati određene procedure i postupci", napisao je ministar.

Također, napomenuo je da su on i nekoliko članova porodice pokušali riješiti problem papirologije vezano za ovaj nacionalni spomenik.

"Zahvaljujući entuzijazmu i želji nas nekoliko iz porodice, upustili smo se u postupke koji su u protekloj deceniji podrazumijevali: rješavanje ostavinskih rasprava nasljednika kroz tri loze Šeranića (koji žive širom svijeta od SAD-a, Norveške, Švedske, Njmačke...), rješavanje pitanja privatne svojine kroz rasprave banjalučke katastarske opštine, rješavanje statusa sa društvene na privatnu svojinu kuće, rješavanje saglasnosti svih nasljednika, usvajanje UT i lokacijskih uslova, itd", poručio je.

Šeranić se prisjetio i emocija koje ga vezuju za tu kuću.

"Uvažavajući činjenicu da su mnogi izrazili žaljenje tražeći 'krivca', želim da napomenem da moju porodicu i mene, kao jednog od najmlađih potomaka, za tu kuću vežu uspomene i emocije koje ne može obuhvatiti jedan FB post, tim više što nas je ovaj događaj zatekao u trenutku kada smo došli na korak do rješavanja njenog statusa", piše Šeranić.

Na kraju svog pisma Šeranić se zahvalio svima koji su mu pružili podršku.

"Kao jedan od nasljednika zahvalan sam svima onima koji su nam u prethodnom periodu kroz ovu kompleksnu priču, koju ćemo nastaviti, pružili stručnu podršku", zaključio je Alen Šeranić.