Obračun potpredsjednika
53

Lendo optužio Trojku da je KCUS predala HDZ-u, odgovorio mu Stojanović

S. H.
Refik Lendo i Igor Stojanović
Refik Lendo i Igor Stojanović
Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) Refik Lendo (SDA) iznio je kritiku na račun Trojke tvrdeći da su smjenom Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) tu instituciju predali HDZ-u. Na sve to mu je odgovorio njegov kolega Igor Stojanović.

Lendo kaže da je smjena uprave KCUS-a donesena odlukama protivnim Statutu KCUS-a te postupajući suprotno odlukama Vlade Srednjobosanskog kantona.

"U upravljačku strukturu KCUS-a ispred ovog kantona Vlada FBiH imenovala je politički aktivno lice, članicu HDZ-a i uposlenicu Doma zdravlja iz Jajca, koja će u konačnici odlučivati o postavljenju novog direktora UKC Sarajevo. Statut KCUS-a i Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH propisuju da smjene i imenovanja vrši Vlada Federacije na prijedlog federalnog ministra zdravstva, a ne na prijedlog premijera Federacije kako je to danas bio slučaj", kaže Lendo.

On dodaje da je sve nezakonito te da Statut KCUS-a ne poznaje "privremeni Upravni odbor" i "privremeni Nadzorni odbor".

"Statutarni organi KCUS-a su Upravni odbor i Nadzorni odbor, te kao takvi jedini su ovlašteni da donose odluke koje proizvode pravne učinke. Bilo kakve odluke koje donose organi koje Statut KCUS-a ne poznaje, su nezakonite i ne proizvode pravne učinke. Statut KCUS-a i zakoni nalažu da se svako upražnjeno mjesto u Upravnom i Nadzornom odboru popunjava nakon javno provedene konkursne procedure, a ne na osnovu procedure koju samovoljno i suprotno zakonu provodi nametnuti premijer. Vlada Federacije je ovim činom razorila integritet i ugled KCUS-a, pogazila volju kantona u kojim su Bošnjaci većina te u ruke HDZ-a i Dragana Čovića predala najvažniju zdravstvenu ustanovu za Bošnjake. Ovo je velika i teška sramota čije će razorne i trajne posljedice osjetiti narod, Bošnjaci većinom, kojim će uslove liječenja određivati kadrovi HDZ i Dragana Čovića", zaključio je Lendo.

Na sve to odgovorio je potpredsjednik FBiH iz reda srpskog naroda Igor Stojanović (SDP).

"Vlada FBiH, kao ni Trojka do sada nije predala nikome ništa. Pa ni upravljanje KCUS-om Sarajevo. Nemojte suditi po praksi u kojoj su dosadašnje vlade predvođene vašom strankom izgubile presudu za agresiju Srbije na BiH, ili na štetu Bošnjaka napravile disbalans u broju direktora na državnom nivou. Vlada FBiH takve stvari pokušava popraviti", kaže Stojanović.

Naglasio je da ne postoje bolnice s bošnjačkom većinom.

"Ni u Republici Srpskoj nisu srpske bolnice. Postoje doktori koji su školovani profesionalci sa položenom Hipokratovom zakletvom. Ili loši doktori koji biraju pacijente prema stranačkoj ili nacionalnoj opredijeljenosti. Postoje politike koje su svoje kadrove birale bez diploma ili sa lažnim diplomama. I protiv toga se Trojka bori. KCUS Sarajevo sa budžetom od 200 miliona KM nije prostor za nadriljekarstvo i liječenje od sihira. Nemojte dijeliti pacijente po naciji. Vlada FBiH će ovu instituciju pokušati vratiti svim građanima Bosne i Hercegovine, nadam se, sa još kvalitetnijom zdravstvenom uslugom. Budite i vi osoba koja će pomoći da sarajevski KCUS bude najbolji u regionu i da zdravstvo bude dostupno svim građankama i građanima", zaključio je Stojanović.