Dairo Antonio Usuga
104

Kako je "pao" najtraženiji kriminalac u Kolumbiji: Skrivao se u selima, nije koristio telefon

N. V.
Hapšenje Otoniela u Kolumbiji
Hapšenje Otoniela u Kolumbiji
Najtraženiji kolumbijski kriminalac i vođa najveće kriminalne grupe u zemlji Dairo Antonio Usuga, poznatiji kao Otoniel, je uhapšen u subotu u sjeverozapadnom dijelu Kolumbije, a o detaljima njegovog života svjetski mediji ne prestaju pisati.
Otoniel je rođen u Antioquiji ranih 1970-ih, prošao je kroz redove gerilskih i paravojnih skupina. Vođa zloglasne narkobande je postao nakon što je prvo bio ljevičarski gerilac.

Borio se u skupinama kao što je Farc (Revolucionarne oružane snage Kolumbije), glavna marksističko-lenjinistička pobunjenička skupina, ali i Ujedinjene snage samoodbrane Kolumbije (AUC), što je krajnje desna paravojna organizacija i banda za krijumčarenje droge.

Kada se AUC raspao 2005., počeo je raditi za narkobosa Daniela Rendóna Herrera, poznatog kao Don Mario, šefa Urabeñosa, narkobande koja je kasnije postala poznata kao Zaljevski klan. Otoniel je tada preuzeo kontrolu nad grupom nakon što je njenog prethodnog vođu ubila policija u raciji na novogodišnjoj zabavi prije gotovo 10 godina.

Kolumbijske snage sigurnosti označile su tu bandu kao najmoćniju kriminalnu organizaciju u zemlji, dok je vlasti u SAD-u opisuju kao "jako naoružanu i iznimno nasilnu".

Prilikom hapšenja Američki State Department opisao je Otoniela kao "jako naoružanog i iznimno nasilnog", a kolumbijski predsjednik Duque Márquez je njegovo hapšenje uporedio s padom Pabla Escobara devedesetih.

Kako je uhapšen Pedesetogodišnji Otoniel je uhapšen u ruralnom području kolumbijske regije Uraba, smještene u provinciji Antioquia, blizu granice s Panamom. U operaciji njegovog hapšenja učestvovalo je 500 vojnika, a upotrijebljena su i 22 helikoptera.

Prema pisanju BBC-ja, Otoniel je koristio mrežu ruralnih sigurnih kuća. Selio se iz jedne u drugu i tako se skrivao vlastima. Nije koristio mobitel, nego je komunicirao pomoću kurira.

Ranije je policija u tim kućama koje je koristio pronašla posebne ortopedske madrace namijenjene Otonielu. Navodi se da je te posebne madrace koristio zbog bolova u leđima ,koje ima zbog hernije diska.

El Tiempo je izvijestio da su vlasti prije dvije sedmice uspjele točno odrediti mjesto na kojem je naposljetku u subotu uhvaćen.

Načelnik Vargas rekao je da je njegovo kretanje pratilo više od 50 obavještajaca pomoću satelitskih snimaka. U potragu su bile uključene američke i britanske agencije.

Duque je operaciju opisao kao "najveći prodor u džunglu ikada viđen u vojnoj povijesti zemlje".