BiH
0

Iz štampe izašla knjiga "Ratno izvještavanje: Bosna i Hercegovina vs. Sirija"

Klix.ba
Prije nekoliko dana iz štampe je izašla knjiga "Ratno izvještavanje: Bosna i Hercegovina vs. Sirija", autora Muamera Ćoralića, koja se bavi komparacijom dva navedena ratna konflikta i ulogom medija u sveopćoj konstrukciji sukoba.

Knjiga, koja ujedno predstavlja i naučnoistraživački rad autora, jedno je od pionirskih istraživanja na ovim prostorima na temu Sirije i Bosne i Hercegovine, posebice u domenu medijskog izvještavanja.

Autor knjige je mladi novinar i magistar komunikologije Muamer Ćoralić, inače rođeni Cazinjanin, koji se već nekoliko godina aktivno nalazi u medijskoj branši, a redovno prati i društveno-politička dešavanja na Bliskom istoku i globalnoj sceni.

Govoreći o samoj tematici knjige, autor, u slučaju Bosne i Hercegovine, propituje studije slučaja za koje se mnogi slažu da su među ključnim za spoznaju uloge medija u ratu u BiH. To su prije svega vojno i političko preuzimanje vlasti u Bijeljini i Prijedoru u režiji Srpske demokratske stranke i brojnih paravojnih formacija, zatim slučaj "Autonomne pokrajine zapadne Bosne" iz 1993. godine, s akcentom na ulogu medija u praćenju lika i djela njenog osnivača Fikreta Abdića. Raspravlja se i o poziciji medija nakon osnivanja Herceg-Bosne, kao i o ulozi sarajevskih, te posebno stranih medija koji su tokom rata izvještavali iz Bosne i Hercegovine.

Baveći se Sirijom, knjiga nudi detaljan pregled medijskog pejzaža sirijskih, regionalnih i svjetskih medija, sa njihovim posebnim otklonima spram režima i pojedinih opozicionih grupacija. Poseban akcent stavljen je na odnos i uređivačku politiku medija iz BiH i balkanske regije – tačnije srbijanskih i hrvatskih medija – spram sukoba u Siriji, navodi se u recenziji knjige.

Posebno poglavlje u knjizi posvećeno je tzv. Islamskoj državi, prije svega, korištenju medija od strane njenih pripadnika, izvještavanju mainstream medija o ovoj skupini, ali i sveprisutnoj tezi o opasnostima od tzv. Islamske države u BiH i ulozi medija u takvoj konstrukciji.

U konačnici, štivo nudi i empirijske pokazatelje raspoloženja javnog mnijenja naspram sirijskog sukoba, u smislu podrške zaraćenim stranama od pripadnika svih nacionalnih skupina u BiH. Dostupni su i podaci kojim medijima najviše vjeruju Bošnjaci, Srbi, Hrvati, ali i svi oni koji se nacionalno ne izjašnjavaju.

Promocija knjige "Ratno izvještavanje: Bosna i Hercegovina vs. Sirija" očekuje se do kraja maja u Sarajevu.