Novost iz Brisela
44

Evropska unija mijenja model pregovora sa BiH i regionom, komesari odobrili prijedlog

A. D.
Oliver Varhelji predstavio dokument (Foto: EPA-EFE)
Oliver Varhelji predstavio dokument (Foto: EPA-EFE)
Kolegij komesara Evropske unije usvojio je novu metodologiju procesa pristupanja EU, što vrijedi za sve države aspirante kao što je BiH, obznanio je danas evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji.

Kako je naveo Varhelji, ovom metodologijom se ponovo uspostavlja vjerodostojna perspektiva članstva Zapadnog Balkana u EU.

Ipak, Varhelji je rekao da bi zemlje članice EU trebalo da odobre ovu metodologiju prije Samita EU za Zapadni Balkan koji se u maju održava u Zagrebu, ali paralelno s pokretanjem pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom.

On je rekao da je cilj Evropske unije da se proširi na cijeli Zapadni Balkan.

"Cijeli proces mora biti vjerodostojniji, predvidljiviji, dinamičniji i političniji", izjavio je on.

Kada je riječ o samom dokumentu, on uključuje udruživanje pregovaračkih poglavlja u tematskim područjima, mogućnost nagrađivanja reformi s više finansiranja i postupno uvođenje kandidata u pojedine politike, ali i sankcioniranje nedostatka napretka stavljanjem fokusa pregovora na određenim područjima.

S druge strane, Evropska komisija će biti u mogućnosti da suspenduje i zaustavi pregovore u nekim oblastima ili u potpunosti, u slučaju ozbiljnog i dugotrajnog nazadovanja.

"Sve strane u ovom postupku moraju se suzdržati od zloupotrebe otvorenih pitanja u procesu pridruživanja EU. Isto tako, države članice i institucije moraju razgovarati jednim glasom u regiji, šaljući jasne signale podrške i ohrabrenja te jasno i iskreno govoreći o nedostacima kada se pojave", predlaže Evropska komisija.

Među dvije imenovane nagrade za dovoljan napredak su "postupno uvođenje" u pojedine politike EU, tržišta EU i programi EU te povećanja sredstava i investicija i "reformski orijentirani instrument pretpristupne podrške".

Kada je riječ o sankcijama, EU predlaže mogućnost da se ti pregovori održe u određenim područjima ili u najozbiljnijim slučajevima, obustave sveukupno i da se smanjeni opseg i intenzitet "nagrada", odnosno EU finansiranja.

Slično francuskom prijedlogu iz novembra 2019., Evropska komisija predlaže organiziranje pregovaračkih poglavlja u tematskim klasterima. Pregovori o svakom klasteru biće otvoreni u cjelini - nakon ispunjavanja početnih kriterija - a ne na osnovu pojedinačnog poglavlja.

Postoji šest predloženih klastera: Osnovn (uključujući trenutna poglavlja 23 i 24), Unutrašnje tržište, konkurentnost i inkluzivni rast, Zelena agenda i održiva povezanost, resursi, poljoprivreda i kohezija i vanjski odnosi.