Predmet "Kovačević"
0

DF: Tražimo od Hurtića da objasni postupke samoproglašenih agentica i ulogu Duške Jurišić

S. M.
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Klub DF-a u državnom parlamentu uputio je poslanička pitanja ministru za ljudska prava i izbjeglice Sevlidu Hurtiću, a u vezi sa aktivnostina zamjenice ministra Duške Jurišić, a koje se odnose, kako tvrde, na njeno davanje podrške agenticama podrivanju presude u predmetu Kovačević.

Upitali su Hurtića da li je upoznat sa činjenicom da je vršiteljica dužnosti Monija Mijić imenovana tri puta za redom za vršitelja dužnosti agenta Vijeća ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava?

"Odgovarajućim rješenjima Vijeća ministara (Službeni glasnik BiH 81/19, 6/21 i 35/21) što je u suprotnosti sa članom 55a Zakona o upravi Bosne i Hercegovine koji eksplicitno i nedvojbeno utvrđuje da se isto lice može imenovati za vršitelja dužnosti na period od tri mjeseca, sa mogućim samo jednim produženjem na dodatna tri mjeseca?", navodi se u obrazloženju.

Također DF je upitao ministra šta namjerava poduzeti kako bi se ova nezakonitost otklonila u najkraćem roku.

"Da li ste upoznati sa činjenicom da je Monika Mijić kao nezakonito imenovano lice treći put za redom, jedan od potpisnika zahtjeva za upućivanje presude 'Kovačević protiv Bosne i Hercegovine' prema Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava i ako ste upoznati s time, šta ćete poduzeti u tom smislu, kako bi se otklonila šteta po demokratiju i ljudska prava u Bosni i Hercegovini i po ugled države, što je uzrokovano nezakonitim djelovanjem pomenutog nezakonito imenovanog lica?", stoji u poslaničkom pitanju.

U nastavku ga pitaju da ći se obavjestiti Sud u Strazburu o detaljima njihovog spornog statusa.

"Ako se namjeravate pozvati na odluku Suda Bosne i Hercegovine, u vezi rješavanja radno-pravnog statusa vršitelja dužnosti agenata Vijeća ministara Bosne i Hercegovine pred Evropskim sudom za ljudska prava, tražimo da nas informišete šta ste poduzeli u vašoj nadležnosti, kako je to rečeno u dijelu odluke suda, koji nedvojbeno kaže da status vršitelja dužnosti pred Evropskim sudom za ljudska prava utvrđuje resorno Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, odnosno hoćete li pored nas ovdje, obavijestiti i Evropski sud za ljudska prava o tome?", navodi se.

Upitali su ga da li je upoznat sa činjenicom da je Jelena Cvijetić, vršitelj dužnosti agenta pred Sudom u Strazburu, na 22. sjednici Vijeća ministara koja je održana 7. septembra ove godine, imenovana za prvobranioca/zamjenika provobranioca BiH i to rješenjem koje stupa na snagu danom donošenja.

"To isto lice je i pored toga, ipak, potpisalo zahtjev za upućivanje presude 'Kovačević protiv Bosne i Hercegovine' prema Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava i to 19. septembra 2023. godine, što je pravno neutemeljeno iz više razloga? Ako ste upoznati sa ovom činjenicom šta ste poduzeli ili šta ćete poduzeti iz vaše nadležnosti i da li ste o tome obavijestili ili namjeravate obavijestiti Evropski sud za ljudska prava?", navodi se.

Na kraju su zastupnici DF upitali Hurtića da li je upoznat sa time da je njegova zamjenica Duška Jurišić, kako tvrde, održavala sastanke sa vršiteljicama dužnosti agenata pred Sudom u Strazburu i davala im podršku u podnošenju zahtjeva prema Velikom vijeću.

"Iako to nije njena nadležnosti i ako je vršiteljicama dužnosti agenata istekao mandat? Šta namjeravate poduzeti s tim u vezi?", navodi se.

U obrazloženju poslaničkog pitanja parlamentarci DF su istakli da presudu Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Kovačević protiv BiH smatraju jednim od najvažnijih dokumenata, kojim se BiH trasira puta ka vraćanju demokratije, jednakosti i punih ljudskih prava.

"S druge strane, Bosna i Hercegovina, odnosno Vijeće ministara Bosne i Hercegovina kao vlada tužene strane, nije u dosadašnjih pet predmeta Sejdić-Finci, Zornić, Pilav, Šlaku i Pudarić donosila odluku o podnošenju zahtjeva prema Velikom vijeću, kao što to nije uradila ni u slučaju Kovačević' jer Vijeće ministara Bosne i Hercegovine nije o tome nikada donijelo bilo kakvu odluku", navodi se u obrazloženju.

Smatraju da je pozivanje na termin da su vršiteljice dužnosti "samostalne u radu" pravno neutemeljeno i netačno, jer one mogu biti samostalne u radu, ali ne mogu biti samostalne u odlučivanju.

"Kao primjer, navodimo Pravobranilaštvo BiH koje je samostalno u radu i u odlučivanju o pokretanju različitih postupaka, jer je tako utvrđeno odgovarajućim zakonom koji pravobraniocu BiH daje takva ovlaštenja. Bez obzira na nedostatak ovlaštenja 'samoproglašene' agentice pred Evropskim sudom za ljudska prava (dvije od njih tri) i pored činjenice da ima je mandat, dat rješenjem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, istekao u junu 2021. godine, sačinile su, potpisale i bez saglasnosti Vijeća ministara kao vlade tužene strane, uputile zahtjev da se presuda 'Kovačević' uputi na razmatranje Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava", navodi se.

Naglašavaju da je time učinjena nesaglediva šteta BiH kao samostalnoj i suverenoj državi i šteta prema ljudskim pravima svih građana u BiH.

"To našu državu, BiH, na žalost, svrstava u red nedemokratskih zemalja, što je sve uzrokovano nezakonitim i bez saglasnosti Vijeća ministara djelovanjem samoproglašenih agentica Bosne i Hercegovine, koje su izgleda imale nedvojbenu podršku zamjenice ministra za ljudska prava i izbjeglice. Iz tih razloga, smatramo kako najšira javnost u Bosni i Hercegovini treba biti upoznata sa time da resorno Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice ponudi odgovore na postavljena pitanja i poduzme radnje iz svoje nadležnosti kako bi se barem malo ublažila šteta po ugled države Bosne i Hercegovine, nastala djelovanjem samoproglašenih i nezakonitih agentica pred Evropskim sudom za ljudska prava", navodi se u obrazloženju.