BiH
365

BiH protjeruje više od 300 stranaca, Tužilaštvo BiH pokreće istragu o arapskim nekretninama

Piše: Er. M.
Ilustracija
Ilustracija
Bosna i Hercegovina protjerat će više od 300 stranih državljana i ilegalnih stanovnika, uglavnom iz zemalja Perzijskog (Arapskog) zaljeva, zbog poreskih utaja i nelegalne kupovine nekretnina u BiH.

Iz Službe za poslove sa strancima BiH saopćeno je da će za sve strane državljane koji su prekršili migracione propise u BiH, biti preduzete zakonom predviđene mjere otkaza bezviznog ili privremenog boravka, odnosno mjere protjerivanja.

Direktor Službe za poslove sa strancima BiH Slobodan Ujić kazao je za Klix.ba nakon akcije "Nekretnina" kako će bh. službe početi s protjerivanjem već naredne sedmice u sklopu redovnih aktivnosti.

On je istakao da se za ovaj slučaj zainteresovalo i Tužilaštvo BiH koje je tražilo da im se dostavi dokumentacija vezana za ilegalnu kupovinu nekretnina i otvaranje fiktivnih firmi u našoj zemlji.

Dodaje da će Služba za poslove sa strancima BiH nastaviti u daljem periodu raditi na aktivnostima koje su u njihovoj nadležnosti te da će informacije iz akcije "Nekretnina" dostaviti SIPA-i i poreznim organima ukoliko se utvrdi da su u njihovoj nadležnosti.

Podsjećamo, posljednjih godina u našoj zemlji raste broj arapskih investitora koji su širom BiH izgradili stambene komplekse i turistička naselja privučeni niskim cijenama i povoljnom klimom.

Služba za poslove sa strancima BiH u saradnji sa drugim organima u proteklom periodu izvršila je pregled gotovo 700 firmi i 16 turističkih naselja u vlasništvu građana Zaljeva, Libije, Rusije i Ukrajine.

Rezultati su pokazali da oko 500 fiktivnih firmi koje su prijavljene na lažnim adresama posjeduje u našoj zemlji 600 stambenih i poslovnih prostora.

Iz Službe za poslove sa strancima BiH ističu da je osnivački ulog pravnih lica koji su bili predmet kontrole, najčešće iznosio 2.000 KM, a da je utvrđeno kako su firme vlasnici nekretnina vrijednosti više stotina hiljada maraka. Stoga je nejasno na koji način su se stekle nekretnine tolike vrijednosti i na koji način su vršene transakcije novca.

Neki od vlasnika nekretnina živjeli su ilegalno u našoj zemlji, drugi uopće nisu registrovani da su ušli u BiH, dok su treći zloupotrebljavali radne dozvole ili prekršili uvjete za izdavanje viza.