Rukomet
5

SP u rukometu: Francuska odbranila titulu trijumfom nad Norveškom

(Foto: EPA)
Rukometaši Francuske pobjedom u Parizu nad Norveškom u finalu Svjetskog prvenstva rezultatom 33:26 odbraniili su titulu osvojenu u Kataru prije dvije godine.

Prvo poluvrijeme obilovalo je uzbuđenjima. Najprije je Norveška napravila prednost od dva gola u 9. minuti (6:4), a u 15. i 22. minuti je ta prednost iznosila i tri gola razlike (10:7 i 15:12).

No, u posljednjih osam minuta Francuzi su odigrali mnogo bolje i serijom 6:2 su na poluvrijeme otišli s prednošću 18:17.

Francuzi su furiozno ušli u drugo poluvrijeme i za samo četiri minute igre su otišli na plus četiri (22:18), a potom u 37. minuti i na pet golova razlike (23:18).

Norveška je 15 minuta prije kraja meča prišla na tri gola zaostatka (25:22), no to je bilo sve što je skandinavska reprezentacija uspjela učiniti u drugom poluvremenu.

Francuzi su ubrzo vratili pet golova prednosti, a potom i u 54. minuti otišli na maksimalnih osam golova prednosti (31:23) i do kraja su rutinski priveli susret kraju.

Zanimljivo, Francuzi su izveli sedam sedmeraca na meču, dok Norvežani nisu nijedan.

Ovo je Francuzima šesta titula svjetskih prvaka. Osim turnira u Kataru 2015. godine, Francuzi su bili najbolji i u Švedskoj 2011., Hrvatskoj 2009., 2001. kod kuće i 1995. na Islandu, dok je Norveška prvi put osvojila medalju na svjetskim prvenstvima.

Francuska: Omeyer (2 odbrane), Gerard (11 odbrana), Remili 4, Nyokas, Narcisse 2, Karabatić 6, Mahe 5, N'Guessan, Accambray, Abalo 1, Sorhaindo 3, Guigou 5, Fabregas 2, Dipanda, Porte 5, Mem.

Norveška: Christensen (4 odbrane), Bergerud (13 odbrana), Sagosen 1, Hykkerud, Myrhol 4, Overby, Tonnesen 5, Jondal 2, Bjornsen 4, Linboe, Gullerud 1, Rod, O'Sullivan 1, Tangen 3, Johannessen 1, Hansen 4.