152

Prvi trijumf u nezavisnoj BiH Zmajevi ostvarili na današnji dan 1996.

Piše: A. D.
Na današnji dan 1996. godine fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je prvu pobjedu od nezavisnosti naše domovine.

Protivnik je bila moćna Italija predvođena svjetskim vedetama poput Maldinija, Casiraghija, Ravanellija, Zole, Simonea, Chiese. Sa klupe ih je predvodi Arrigo Sachi koji je zahvaljujući porazu od Bosne i Hercegovine smijenjen sa selektorske pozicije.

Naši reprezentativci na prepunom koševskom stadionu od starta utakmice bili su bolji protivnik i zasluženo su došli do važnog trijumfa. Već na startu utakmice poveli smo preko Hasana Salihamidžića, a šest minuta kasnije izjednačio je Enrico Chiesa.

U finišu prvog poluvremena trijumf Ljiljanima donio je Elvir Bolić. Pobjeda nad Azzurrima imala je višestruku važnost, a zahvaljujući kvalitetnoj organizaciji meča, NFS BiH uvjerio je čelnike FIFA-e da naredne kvalifikacijske mečeve umjesto u Bologni možemo igrati na tlu Bosne i Hercegovine.

Prijateljska utakmica. Sarajevo 6. novembra 1996. godine. Stadion Koševo. Gledalaca oko 30.000. Sudija Robert Sedlacek (Austrija). Strijelci: 1:0 Salihamidžić u 6. minuti, 1:1 Chiesa u 12, 2:1 Bolić u 44. minuti.

BiH: M. Dedić, N. Šabić (P. Dadić), B. Beširević, M. Konjić (S. Pintul), S. Begić, M. Jašarević, V. Glavaš, S. Halilović (S. Kapetanović), E. Bolić (S. Brkić), H. Salihamidžić, E. Baljić (V. Musić). Selektor: Fuad Muzurović.

ITALIJA: Toldo (Marchegiani), Carnassciali, Torricelli (Apolloni), Di Mateo (Giunti), Padalino, Maldini, D. Baggio (Lentini), Albertini, Casiraghi (Ravanelli), Zola, Chiesa (Simone). Selektor: Arrigo Sachi.