Evropska liga
0

Pogodak Edina Džeke, Wolfsburg ide dalje

Revanš utakmice 1/16 finala Evropske lige obilježio je peruanski nogometaš Werdera iz Bremena Claudio Pizarro koji je trima postignutim golovima donio svojoj ekipi uvjerljivu 4-1 pobjedu nad Twenteom. U Wolfsburgu je naš Edin Džeko zabio prvi pogodak za svoj tim, koji je također prošao u osminu finala Evropske lige.

Werder je u prvoj utakmici na gostovanju kod Twentea poražen 1-0, a u revanšu na Weserstadionu već je do 27. minute imao prednost 3-0 sa dva gola Pizarra i jednim Nalda. Prije poluvremena je nadu Twenteu vratio Luuk de Jong, koji je smanjio u 33. minuti, ali je u nastavku Pizarro zaokružio hat trick i odveo svoju ekipu u osminu finala.

U osminu finala Evropske lige plasirala su se tako tri njemačka kluba HSV, Werder i Wolfsburg. Plasman među među 16 najboljih aktuelni njemački prvak Wolfsburg je izborio savladavši Villarreala na svojoj Volkswagen Areni s visokih 4-1. Edin Džeko, Christian Gentner i Grafite upisali su se kod “vukova” u strijelce dok je jednom vlastitu mrežu zatresao i Angel Lopez.

Oba bh. reprezentativca u redovima Wolfsburga, Džeko i Zvjezdan Misimović, odigrali su svih 90 minuta. Džeko je osim otvarajućeg gola asistirao Gentneru za treći Wolfsburgov gol, dok je Misimović dodao Grafiteu za posljednji gol na utakmici.

U daljnji tok takmičenja nije se uspio kvalificirati Red Bull Salzburg. Red Bull i Standard Liege odigrali su u Salzburgu 0-0, a kako je u prvoj utakmici Standard pobijedio 3-2, prošao je dalje.

Dalje se također kvalificirao i Juventus, koji je na Olimpijskom stadionu u Torinu remizirao s Ajaxom 0-0 i tako sačuvao gol prednosti (2-1) iz Amsterdama.

Evropska liga, 1/16 finala, revanš utakmice:

Fenerbahçe – Lille 1-1 (Emre 35 / Rami 85), 1-2 Hapoel Tel Aviv – Rubin Kazan 0-0, 0-3 Juventus – Ajax 0-0, 2-1 Red Bull Salzburg – Standard Liege 0-0, 2-3 Sporting Lisabon – Everton 3-0 (Velos 64, Mendes 77, Fernandes 90), 1-2 Werder – Twente 4-1 (Pizarro 15, 20, 58, Naldo 27 / Jong 33), 0-1 Wolfsburg – Villarreal 4-1 (Džeko 10, Angel 15-ag, Gentner 42, Grafite 64 / Capdevila 30), 2-2 Valencia – Club Brugge 1-0 (Mata 1), 0-1 produžetak u toku