0

Mladi nogometaši Francuske osvojili Svjetsko prvenstvo

Slavlje Francuza (Foto: AFP)
Završeno je Svjetsko prvenstveno nogometaša do 20 godina u Turskoj. Novi prvaci su Francuzi koji su u finalu pobijedili Urugvaj 4-1 nakon izvođenja jedanaesteraca. Poslije 120 minuta igre nije bilo pogodaka.

Golman Francuske Alphonse Areola, inače mladi golman Paris St. Germaina, se pretvorio u junaka finala jer je odbranio prva dva udarca urugvajskim nogometašima pri kulminaciji samog finala. Pročitao je i zaustavio udarce Velazqueza i De Arrascaetea, dok su s druge strane precizni i mirni bili Pogba, Veretout, N'Gando i Foulquier.

Francuska je, inače, bila nešto bolja tokom svih 120 minuta, makar su i jedni i drugi propustili riješiti utakmicu kako u osnovnih 90 minuta, tako i u trideset minuta dvaju produžetaka.

Za Francuze je ovo bio prvo finale u historiji, pa tako i prva kruna prvaka. Prije dvije godine su mladi Francuzi osvojili četvrto mjesto. Mladi Urugvajci su drugi put u historiji igrali finale i drugi put izgubili.

Podsjetimo da su nešto ranije nogometaši Gane osvojili bronzu nakon uvjerljivog nastupa i pobjede protiv Iraka 3-0.