Kvalifikacije za SP: Engleska blizu Mundijala, Švicarska u Brazilu

0
6
0
Engleska-Crna Gora (Foto: AFP)
Nogometaši Engleske došli su na mali korak do izravnog plasmana na Svjetsko prvenstvo, kojem će iduće godine domaćin biti Brazil.
Engleska je na Wembleyju pobijedila Crnu Goru s 4-1 i za siguran put u Južnu Ameriku mora još u utorak, na istom mjestu, pobijediti Poljsku. Ukrajina, koja je danas pobijedila Poljake s 1-0 (strijelac Jarmolenko), ima samo bod manje od Engleza i posljednju laganu utakmicu, gostovanje kod San Marina, odakle će sigurno donijeti tri boda.

Na susretu Engleza i Crnogoraca sve najbitnije su događalo u drugom dijelu, kada su i postignuti svi pogoci, iako je Engleska mogla i u prvom dijelu voditi, nakon brojnih propuštenih prilika.

Wayne Rooney je prvi, uz ogromno olakšanje svih, postigao pogodak u 49. minuti, a nesretni je Brano Bošković u 62. pogodio vlastitu mrežu kada je pogrešno ispucao loptu i pospremio je iza svog golmana za 2-0.

Odmah nakon toga je fantastično, sa skoro 30 metara, opalio Stevan Jovetić i uzdrmao domaću prečku, ali je zato Dejan Damjanović smanjio u 71. minuti. Pucao je igrač Dinama Fatos Beqiraj, a Damjanović je tek podmetnuo nogu i prevario Harta. No, samo sedam minuta kasnije sve je bilo riješeno: Andros Townsend je pogodio za 3-1 i potvrdu engleske pobjede, dok je kasnije na 4-1 povisio Daniel Sturridge golom iz jedanaesterca.

Pobjedom kod Albanije 2-1 nogometaši Švicarske su izborili direktan plasman na Svjetsko prvenstvo (iz grupe E), dok je uporedo s tim prestao albanski san o mogućem drugom mjestu. Bayernov adut Xherdan Shaqiri i Michael Lang su pogocima donijeli slavlje Švicarcima.

Island - Kipar 2-0 (Sigthorsson 60, 76)

U grupi F Capellovi ruski nogometaši održavaju prednost na vrhu tabele u odnosu na Portugal. U petak je Rusija rutinski obavila posao kod Luksemburga kojeg je pobijedila 4-0 pogocima Samedova, Fajzulina, Glušakova i Keržakova.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo:

Grupa E
Albanija - Švicarska 1-2 (Salihi 89 / Shaqiri 48, Lang 79)
Slovenija - Norveška 3-0 (Novakovič 13, 15, 49)

Redoslijed: 1. Švicarska 21, 2. Island 16, 3. Slovenija 15, 4. Norveška 11, 5. Albanija 10, 6. Kipar 4.

Grupa F
Luksemburg - Rusija 0-4 (Samedov 9, Fajzulin 39, Glušakov 45, Keržakov 73)
Azerbejdžan - Sjeverna Irska 2-0 (Dadasov 58, Šukurov 90)

Redoslijed: 1. Rusija 21, 2. Portugal 17, 3. Izrael 12, 4. Azerbejdžan 8, 5. Sjeverna Irska 6, 6. Luksemburg 6.

Grupa G
BiH - Lihtenštajn 4-1 (Džeko 28, 39, Misimović 34, Ibišević 38 / Hasler 61)
Grčka - Slovačka 1-0 (Škrtel 44-ag)
Litva - Latvija 2-0 (Cernych 8, Mikoliunas 68)

Redoslijed: 1. BiH 22, 2. Grčka 22, 3. Slovačka 12, 4. Litva 11, 5. Latvija 7, 6. Lihtenštajn 2.

Grupa H:
Engleska - Crna Gora 4-1 (Rooney 49, Bošković 62-ag, Townsend 78, Sturridge 91-11m / Damjanović 71)
Ukrajina - Poljska 1-0 (Jarmolenko 64)
Moldavija - San Marino 3-0 (Frunza 55, Sidorenko 59, 89)

Redoslijed: 1. Engleska 19, 2. Ukrajina 18, 3. Crna Gora 15, 4. Poljska 13, 5. Moldavija 8. 6. San Marino 0.