Otvoreno pismo
80

Smeta mi: Odgađanje povećanja cijena cigareta je napad na zdravlje građana

Klix.ba
Foto: F. K./Klix.ba
Foto: F. K./Klix.ba
Iz Udruženja Smeta mi oglasili su se saopćenjem za javnost i otvorenim pismom kojeg potpisuje 38 nevladinih organizacija, članica Partnerstva za BiH bez duhanskog dima nakon što je objavljena informacija o mogućoj obustavi poskupljenja cigareta u naredne tri godine.

Povodom odluke Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO BiH) za usvajanje inofrmacije Radne grupe za izmjenu Zakona o akcizama BiH u kojem je predloženo odlaganje daljeg povećanje specifične akcize na cigarete u naredne tri godine što bi trebalo spriječiti periodična poskupljenja koja su do sada bila zakonska obaveza, ispred Partnerstva za BiH bez duhanskog dima 38 nevladinih organizacija članica uputilo otvoreno pismo predsjednici, te članovima i posmatračima Upravnog odbora UIO.

“Crno tržište duhana nažalost je naša stvarnost, ali borba protiv istog neće dati rezultate ako se ne usmjeri na stvarni uzrok. Za borbu protiv ilegalne trgovine potrebno je ojačati državne organe, snagu prava i sve nadležne institucije. Potrebno se boriti protiv korupcije, a ne protiv povećanja akciza na duhan koje su dokazano efikasna mjera za smanjenje prevalence pušenja i svih štetnih posljedica koje proizlaze iz iste,” naglasili su iz Partnerstva za BiH bez duhanskog dima.

U svom Otvorenom pismu, članice Partnerstva za BiH bez duhanskog dima ističu kako je dosadašnja pohvalna stopa rasta akciza na duhan činila Bosnu i Hercegovini pozitivnim primjerom u regiji. Iako u pismu ističu da je dosadašnji rast povećanja cijena cigareta izuzetno progresivan i pozitivan primjer, u istom naglašavaju i zabrinutost zbog opasnosti od toga da se duhanska industrija manipulativnim taktikama miješa u rad ove ugledne institucije za izuzetno važnom ulogom.

“Ilegalna trgovina uključuje organizovano krijumčarenje na većim i manjim nivoima, kao i falsifikovanje proizvoda. Najveći dio crnog tržišta je snadbjeven ilegalnim uvozom cigareta velikih razmjera kojeg čine organizovane kriminalne grupe. Nepostojanje vjerovatnoće da će ova aktivnost biti razotkrivena kao i postojanje organizovanog kriminala, uz visoke nivoe korupcije i razmjere učešća duhanske industrije najviše doprinose ilegalnoj trgovini. Upravo adresiranje ovih faktora, a ne smanjenje akciza na duhan, je ključ borbe protiv ilegalne trgovine duhanom,” poručili su iz Partnerstva za BiH i naglasili kako se nadaju i vjeruju da će UIO BiH prepoznatiznačaj snažnih akciznih politika i u budućnosti sa oprezom pristupati donošenju odluka o slabljenju istih, uz posebnu analizu stvarnih uzroka crnog tržišta.

"Nedopustivo je pod pritiskom očiglednog lobiranja duhanske industrije, negirati svjetski priznata istraživanja i obaveze Bosne i Hercegovine koje se odnose na kontrolu duhana, popuštajući u akciznoj politici koja je do sada mogla služiti kao najbolji primjer u regiji. Samo snažna implementacija zakona za suzbijanje crnog tržišta na jednoj, i jaka zdravstvena i akcizna politika na drugoj strani je jedini način da se osigura puni potencijal rasta akciza u cilju smanjenja prevalence pušenja, a osim toga, nećemo imati slučaj da se pušači okreću alternativama na crnom tržištu“, poručili su iz Partnerstva za BiH bez duhanskog dima.

Otvoreno pismo prenosimou cjelosti:

Poštovani članovi Upravnog odbora UIO,

Ispred Partnerstva za BiH bez duhanskog dima koje uključuje 38 nevladinih organizacija članica obraćamo Vam se kako bismo izrazili našu zabrinutost povodom informacije koja se pojavila u medijima u vezi usvajanja informacije Radne grupe za izmjenu Zakona o akcizama BiH sa prijedlogom o odlaganju povećanja specifične akcize na cigarete u naredne tri godine. Zabrinjavajuća je činjenica da ovakva odluka sprječava periodična poskupljenja cigareta koje su do sada bile zasnovane na zakonskim odredbama koje se pozivaju na direktive EU.

Činjenica je da je rast akciza na duhan i duhanske proizvode dokazano efikasna mjera za smanjenje prevalence pušenja, međutim, svjedoci smo da se ova mjera našla na meti napada duhanske industrije i njenih predstavnika, koji su lobiranjem i različitim taktikama isticali opasnost od crnog tržišta sa ciljem da oslabe akciznu politiku.

Naglašavamo da je, bez obzira na tvrdnje duhanske industrije, ekonomskim istraživanjima širom svijeta dokazano kako visok nivo ilegalne trgovine nije povezan sa visokim akcizama na duhanske proizvode.1 Ilegalna trgovina česta je pojava u onim zemljama gdje je slaba vladavina prava, bez obzira da li su istovremeno akcize visoke ili niske. Za suzbijanje nedopuštene trgovine duhanskim proizvodima neophodno je osigurati sveobuhvatne strategije za borbu protiv kriminalnih aktivnosti, uz održavanje visokih poreza na duhan kao dio sveobuhvatnog pristupa smanjenju pušenja.

Napominjemo, povećanje cijene duhana kroz veće poreze je najučinkovitiji način poticanja prestanka pušenja duhana. Porezi na jeftinim duhanskim proizvodima trebali bi biti ekvivalentni proizvodima s višim cijenama, kao što su cigarete vrhunske marke, kako bi se spriječila zamjena potrošnje. Duhanski porezi općenito su dobro prihvaćeni od javnosti i podižu prihode države. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), kao efektivnu mjeru suzbijanja pušenja preporučila je stopu od 70% učešća poreza u maloprodajnim cijenama duhanskih proizvoda.

Nedopustivo je pod pritiskom očiglednog lobiranja duhanske industrije, negirati svjetski priznata istraživanja i obaveze Bosne i Hercegovine koje se odnose na kontrolu duhana, popuštajući u akciznoj politici koja je do sada mogla služiti kao najbolji primjer u regiji. Samo snažna implementacija zakona za suzbijanje crnog tržišta na jednoj, i jaka zdravstvena i akcizna politika na drugoj strani je jedini način da se osigura puni potencijal rasta akciza u cilju smanjenja prevalence pušenja, a osim toga, nećemo imati slučaj da se pušači okreću alternativama na crnom tržištu.

Nadamo se da prepoznajete značaj snažnih akciznih politika i vjerujemo da ćete sa oprezom pristupiti donošenju odluke o slabljenju istih, uz posebnu analizu stvarnih uzroka crnog tržišta. Vjerujemo da argumenti duhanske industrije neće odnijeti pobjedu nad zaštitom zdravlja i života naših građana.

S poštovanjem,

  1. Udruženje Humanitarna organizacija ALTIUS
  2. Asocijacija studenata i studentica Fakulteta Zdravstvenih nauka
  3. Udruženje Građanki Renesansa
  4. Fondacija „Sanela Redžepagić“
  5. Udruženje građana za maligna oboljenja dojke i ostala maligna oboljenja kod žena Novi pogled
  1. Udruženje žena oboljelih od karcinoma dojke Nijemi KRIK;
  2. Asocijacija srednjoškolaca BiH
  3. Omladinska novinska asocijacija u BiH OnauBiH
  4. Evropska asocijacija studenata Prava u BiH ELSA
  5. Centar za edukaciju mladih
  6. Crveni križ Novo Sarajevo
  7. Aikido savez Federacije Bosne i Hercegovine
  8. NAUTILUS
  9. Centar za edukaciju i istraživanje Nahla
  10. Partnerstvo za javno zdravlje
  11. Društvo psihologa u Federaciji BiH
  12. UG Naša djeca
  13. Omladinsko udruženje REaktiv
  14. Vijeće mladih USK
  15. Omladinski pokret Revolt;
  16. UG IPAK; - Mladost gradi budućnost
  17. Ekološki savez Eko zeleni TK;
  18. Club Rotaract
  19. Udruženje studenata Medicinskog fakulteta MEDICUS
  20. UG Viktorija
  21. SUMERO
  22. Udruženje Ruka ruci
  23. Udruženje ZGRADE
  24. Udruženje Amputirci
  25. Udruženje oboljelih od šećerne bolesti
  26. Institut za razvoj mladih KULT
  27. Udruženje dijabetičara Novi život
  28. Udruženje Drugi ugao
  29. Udruženje PROI
  30. Centar za mlade INPUT
  31. Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE
  32. Omladinski komunikativni centar Banja Luka
  33. Centar za podršku organizacijama CENSOR