Kobna zagađenja
39

Spreča i Bosna nisu odvodni kanali nego nosioci života i razvoja Posavine

Klix.ba
Od samog ekološkog akcidenta izlivanja otpadnih materija iz taložnika preduzeća Sisicam soda d.o.o. Lukavac zajedno sa ribolovcima na terenu pratimo stanje ekosistema rijeka Spreče i Bosne i svjedočimo posljedicama zagađenja ovih rijeka.

Javnost, preduzeća i nadležne institucije treba da prestanu posmatrati ove rijeke kao odvodne kanale. Rijeke nisu isključivo masa vode za navodnjavanje, odvod otpada i izlov ribe, već i složeni ekosistemi koji nam zbog svog normalnog funkcionisanja, koje ne shvatamo, upravo i obezbjeđuju sve što iz njih koristimo, a to je u Posavini nažalost samo šljunak i riba, i s vremena na vrijeme pejzaž pogodan za roštiljanje.

"Ogorčeni smo zbog neodgovornog odnosa svih sektora društva prema ovim 'otpisanim' rijekama koja su zbog upornog negativnog predstavljanja u javnosti od strane institucija, preduzeća, ali nažalost i dobrog dijela građana, unaprijed nepravdeno i neosnovano obilježene kao 'zagađene i beživotne' rijeke. U sklopu riječnih ekosistema Spreče i Bosne na potezu od Doboja do Šamca na pojedinim dionicama vodotoka i u njihovoj blizini evidentirana su vrijedna i rijetka staništa kao što su riječni sprudovi, strme riječne obale, starače i rukavci, poplavne livade i poplavne šume, močvarno-barski kompleksi i dr. staništa koja se svuda u civilizovanom svijetu izdvajaju i štite, jer nestaju i u kojima egzistiraju ugrožene, rijetke ili nacionalno i međunarodno zaštićene vrste", ističu iz Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta sa sjedištem u Banjoj Luci.

Dodaju da su kroz svoj dosadašnji istraživački rad na donjim tokovima Bosne i Spreče evidentirali Natura2000 staništa koja se u Evropi obavezno štite, više od 180 vrsta ptica, 40 vrsta riba od kojih su neke karakteristične za čiste vode, povratak istrijebljenog dabra, mnoga staništa vidre, skoro 200 vrsta biljaka i mnoge druge vrste i osjetljive ekosisteme na koje ova akcidentna zagađenja mogu pogubno uticati.

"Međutim, u dosadašnjem površnom i slabo medijski zastupljenom informisanju javnosti o stvarnom stepenu i vrsti zagađenja ovih vodotoka od momenta izlivanja otpadnih materija iz taložnika u Lukavcu iznose se šturi podaci o samo dva parametra zagađenja, a to su pH vrijednost i boja vode, što samo po sebi ne govori mnogo o stvarnom utjecaju ovog zagađenja na vode, riblje vrste, lovnu divljač, poljoprivredno zemljište i ugrožene vrste i ekosisteme. S obzirom na naše dosadašnje zalaganje na ovom području zabrinuti smo za opstanak riječnih ekosistema u najširem kontekstu shvatanja, tako da sve naredne aktivnosti koje planiramo oko procjene utjecaja ovog akcidenta, predlaganje mjera sanacije, nadoknade štete i mjera restauracije zavise od stručnih procjena stepena i vrste zagađenja voda izvršenih od strane referentnih institucija i akreditovanih laboratorija sa kojima trebamo biti upoznati kako bi zainteresovana javnost imala jasnu sliku o stvarnom utjecaju ove ekološke katastrofe", istaknuto je u saoćenju za javnost Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta.