Naučite jednostavno
7

Pravi odgovori za 10 zabluda o tome kako urediti svoj dom s ukusom

DP
Ilustracija: Pixabay
Ilustracija: Pixabay
Postoje neka načela kojih se uopće ne morate pridržavati kada je u pitanju uređenje unutarnjeg prostora. Evo što je potrebno znati.

Unajmljivanje dizajnera enterijera da vam uredi dom je zaista skupa investicija, ali nema ni potrebe za tim. Uz malo domišljatosti i volje da uvedete neke promjene, vaš dom će ponovno zasijati, a nećete ni morati potrošiti puno novca. Ipak, postoje određena pravila koja nalažu kako bi se trebao urediti jedan dom, a koja su zapravo samo mit. Ovih navodnih pravila se uopće ne morate pridržavati.

Stilovi se ne miješaju

Katkad se elementi jednog stila mogu itekako dobro uklopiti s potpuno drugačijim žanrom. Na primjer, kombinacija tradicionalnog dizajna sa savremenim i rustikalnim elementima. Ipak, ako smatrate da bi ovakve kombinacije narušile ujednačenost izgleda vašeg doma, slobodno se držite određene boje.

Komadi namještaja trebali bi se uklapati

Ideja da svaki komad namještaja mora biti iz istog seta je prošlost. Svaki dizajner enterijera danas će vam reći da se i različiti komadi namještaja mogu uklopiti s ukusom. Na primjer, kauč modernog izgleda bit će prikladan uz starinsku stolicu na ljuljanje i drveni stolčić. Ovakva forma uređivanja osvježit će prostoriju i privući pažnju, piše Bright Side.

Samo minimalistički dizajn dolazi u obzir

Dizajneri enterijera smatraju da ni popularna krilatica "manje je više" nije aktualna. Takozvana "vizualna preplavljenost” je sada u modi. Ispunite prostor različitim elementima od metala ili drveta, zatim umjetničkim djelima, manjim komadima namještaja ili bilo čim što vam se sviđa. Jednobojni i neutralni prostori više nisu zanimljivi. Umjesto toga, vaš dizajn trebao bi biti izražajniji.

Namještaj obavezno uza zid

Nećete nešto puno prostora stvoriti pribijanjem namještaja uz zid. Takav raspored odaje dojam nespretnosti i nemaštovitosti. Bolja je ideja napraviti različite tematske prostore koji su dekorativno naglašeni. Tako će se u vašem domu osjetiti jedinstveni duh koji ste sami kreirali.

Ni boje se ne miješaju

Preporučljivo je da se izabere jedna paleta za uređenje prostora. To se odnosi na namještaj, zavjese, posteljinu, a ne isključivo zidove. Jarke boje se ne slažu najbolje s pastelnim, što ne znači da se morate pridržavati samo jedne nijanse. Ključ je u tome da izaberete kombinaciju boja koje odgovaraju međusobno.

Nema potrebe mjeriti prostor

Ovo je velika greška. Pri kupovini namještaja, jako je važno da ste upoznati s mjerama prostora kojim raspolažete da biste izbjegli prenatrpanost ili neželjene praznine u prostoriji. Stručnjaci predlažu da između namještaja ostavite slobodan prostor za prolaženje u rasponu od oko 91 cm.

Soba ima samo jednu namjenu

Niste dužni pridržavati se pravila ove prirode. Naziv sobe ne određuje njenu namjenu. Ona može biti višenamjenska, kao, na primjer, blagovaonica koja je ujedno i kućna biblioteka ili dnevna soba koja je ujedno i radni prostor.

Dovoljan je jedan izvor svjetlosti po prostoriji

Često jedan izvor osvjetljenja nije dovoljan pa soba može biti previše mračna. Slobodno se odlučite na nekoliko lampi različite veličine. Jednu manju možete staviti na radni stol, dok druga, koja je veća, može stajati u uglu, pokraj kauča.

Ostavite prostor između namještaja za sjedenje

Ovakav pristup otežava korištenje cjelokupnog prostora, odnosno prazan zid koji je smješten između dva komada namještaja za sjedenje. Radi udobnijeg rasporeda, preporučljivo je spojiti ih.

Odstupanje od vlastite estetike

Kada uređujete dom, svakako je korisno nadahnuti se idejama s internetskih stranica i Instagram profila posvećenih dizajnu enterijera. To, ipak, ne znači da biste se trebali oglušiti o vlastiti instinkt i želje. Baš naprotiv, najbolje ćete urediti svoj dom, ako se držite vlastitog ukusa i potreba.