Neobjašnjiva neplodnost
293

Dr. Admir Rama spec. ginekologije i akušerstva: Kliničko stanje neplodnosti čiji uzrok ostaje nepoznat

Dr. Admir Rama spec. ginekologije i akušerstva
Dr. Admir Rama spec. ginekologije i akušerstva
Kod većine parova, uzrok neplodnosti se može pripisati faktorima koji se odnose na ženu ili muškarca.

Muškarci mogu imati problema sa nalazom spermiograma (broj, pokretljivost i morfologija spermatozoida), dok žene mogu imati probleme sa ovulacijom, rezervama jajnih stanica, prohodnost jajovoda i anomalije materice. U trećem scenariju, ne postoji neki određen uzrok neplodnosti. Nakon obavljenih testova i ljekarskih pregleda, uzroci neplodnosti mogu ostati "neobjašnjeni".

Smatra se da je neobjašnjiva neplodnost posljedica kombinacije više faktora koji nemaju izrazite kliničke simptome. Među njima su endometrioza (prisustvo tkiva sluznice materice na drugom mjestu), blagi ovulacioni poremećaji, problemi na grliću materice (proizvodnja sluzi koja sprječava spermatozoide da dođu do jajne stanice), ili nemogućnost spermatozoida da oplode jajnu ćeliju iako izgledaju i kreću se normalno (imaju normalnu pokretljivost). Metode koje se koriste za tretiranje neobjašnjive neplodnosti su slijedeći: čekanje da dođe do začeća prirodnim putem u trajanju od godinu dana (ukoliko je žena mlađa od 35 godina), HSG (prohodnost jajovoda) i IVF. U tom periodu, dok nastoji začeti, par bi se u svom svakodnevnom životu trebao sudržavati od pušenja/alkohola (ako to konzumiraju), redovno vježbati, i zdravo se hraniti. U slučaju da u tom vremenu ne dođe do začeća, žena može tri mjeseca pokušavati sa induciranom ovulacijom, a potom pokušati IUI (unutar-materičnu oplodnju ili intra-uterinu inseminaciju). Ako se na ovaj način ne postigne uspjeh, par može pokušati IVF.

Ako je buduća majka starija od 35 godina, ili ako ima nisku rezervu jajnih ćelija, par može odmah pokušati IVF postupak. Za neobjašnjivu neplodnost ne postoji neki standardni tretman; tretman se planira u skladu sa specifičnom situacijom pacijenta.

Iako se zadnjih godina javljaju određena objašnjenja u pogledu faktora koji mogu do toga dovesti, i dalje jedan od šest parova se suočava sa problemom neobjašnjive neplodnosti. Analiza sjemene tečnosti u tom smislu ima veliki značaj. Analiza sjemene tečnosti nije jednostavna laboratorijska tehnika; znanje i iskustvo su od velikog značaja za procjenu spermatozoida. Pokretljivost spermatozoida, i što je još važnije, morfologija (građa) spermatozoida utječe na reproduktivni potencijal. Jedini način za ocjenu morfologije spermatozoida je da se pregleda direktno pod mikroskopom, pošto se ne može mjeriti ni na koji drugi način.

Prema istraživanjima, različite laboratorije daju različite rezultate pregleda istog uzorka. Ako analizu sjemene tečnosti obavi stručnjak, par može izbjeći bezuspješne pokušaje da ostvare trudnoću prirodnim putem, ili davanje novca na nepotrebne tretmane.

Kod neobjašnjive neplodnosti, ciljani odnosi sa ili bez stimulacije jajnika, prva su linija terapije. Ovaj vid potpomognute oplodnje se preporučuje u početnoj fazi riješavanja neobjašnjive neplodnosti. Tokom ovog tretmana može se koristiti i Ferti-Lily čašića, koja prema istraživanjima povećava šansu za trudnoću i do 48%.

Osim što povećava vjerovatnoću za uspjeh ciljanih odnosa, ne smanjuje intimnost, a ujedno je i praktična za primjenu. Važno je napomenuti da je idealno sredstvo kod blagog poremećaja broja i pokretljivosti spermatozoida.