Savjeti za roditelje
23

Znate li kako funkcioniše koncept "bliskog roditeljstva"? Stručnjaci izdvajaju njegove mnoge prednosti

Piše: D. V.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Praksa da beba spava u istom krevetu s roditeljima je stoljećima prisutna u mnogim kulturama, a prema riječima stručnjaka, zajedničko spavanje može imati višestruke koristi.
Dok svakodnevno postaje uobičajeno da beba spava odvojeno u svom krevetiću ili u drugoj sobi, sve više stručnjaka i roditelja odlučuju se vratiti konceptu bliskog roditeljstva - "attachment parenting" koje promoviše zajedničko spavanje kao način jačanja emocionalne veze i osjećaja sigurnosti.

Prema mišljenju pedijatra dr. Williama Sarsa, zajedničko spavanje ima mnoge koristi, a prije svega ističe se bolja regulacija sna kod beba. Naime, bebe koje spavaju uz majku pokazuju stabilnije obrasce spavanja, brže se umiruju i rjeđe se bude s plačem. Osim toga, spavanje u istom krevetu olakšava noćno dojenje, što doprinosi dužem trajanju dojenja i boljoj ishrani djeteta.

Uz to, kako tvrde stručnjaci, fizička blizina majke pomaže u sinhronizaciji otkucaja srca, disanja i tjelesne temperature kod novorođenčadi. Također, djeca koja su iskusila bliskost kroz zajedničko spavanje često razvijaju dublji osjećaj sigurnosti i jaču emocionalnu povezanost s roditeljima.

Roditelji koji praktikuju zajedničko spavanja nerijetko prijavljuju niži nivo stresa, jači osjećaj kompetencije u roditeljskoj ulozi i manje nesanice, jer ne moraju ustajati više puta noću da bi smirili dijete. Mnoge majke tvrde da zajedničko spavanje pomaže i u postporođajnom oporavku i smanjenju osjećaja usamljenosti, posebno u prvim mjesecima kada se dijete često budi.

Uprkos mnogim prednostima, Američka pedijatrijska akademija ističe rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti kod beba mlađih od godinu dana, posebno ako se ne poštuju sigurnosne preporuke. One uključuju činjenicu da beba treba spavati na leđima, na čvrstoj površini bez jastuka i deka, a roditelji ne bi trebali pušiti, konzumirati alkohol, lijekove ili biti izuzetno iscrpljeni. Uz to, najsigurnija opcija je spavanje u istoj sobi, ali ne u istom krevetu s bebom, bar prvih šest do 12 mjeseci.

Također, mnogi stručnjaci tvrde da ako se praktikuje pažljivo i svjesno, zajedničko spavanje može biti jednako sigurno kao i spavanje u krevetu. Zajedničko spavanje može biti snažan alat za emocionalnu bliskost i bolje roditeljsko iskustvo, ali nije preporučljivo za svakoga. Ključno je da roditelji budu informisani, da znaju koje mjere trebaju poštovati i da slušaju instinkt i potrebe svog djeteta.