Bloomberg
0

Egipatska kriza nije repriza iranske iz 1979.

FENA
Foto: AP
Foto: AP
Egipatska kriza ima ograničen utjecaj na globalna financijska tržišta, a investitori ne vide mnogo paralela s iranskom revolucijom iz 1979. godine ili proširenjem krize koja je uslijedila nakon kraha tajlandske valute prije 13 godina, objavila je u četvrtak na svojoj web stranici američka agencija Bloomberg. Tržišna vrijednost vrijednosnica u svijetu ove je sedmice porasla na 53,6 bilijuna dolara, što je najviša razina od juna 2008. usprkos tome što su se protesti protiv 30-godišnje vladavine egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka intenzivirali, a tamošnja berza i banke su zatvorene već peti dan.

Dok je revolucija u Iranu prije tri desetljeća prouzročila poskupljenje nafte od 140 posto, a devalvacija u Tajlandu rezultirala rasprodajom dionica diljem svijeta, malo je vjerojatno da će se to ponoviti jer Egipat posjeduje tek 0,3 posto svjetskih rezervi najvažnije energetske sirovine, a devizne zalihe te zemlje premašuju njezin inozemni dug za 29 milijardi dolara.

Broker firme Traxis Partners Barton Biggs ističe da je greška prodavati dionice zbog krize u Egiptu, dok analitičar tvrtke Pacific Investment Management Mohamed el-Erian vidi znakove "pomirenja" u najnaseljenijoj arapskoj zemlji.

"Svakako treba izbjegavati preuveličavanje šanse da u Egiptu nastane haos. Puno se priča o tome 'šta ako Egipat postane novi Iran', ali ja mislim da do toga neće doći", izjavio je El-Erian, sin egipatskog diplomata.

I pored toga što je berza u Kairu zatvorena nakon što je indeks EGX 30 oslabio za čak 16 posto prošle sedmice, inozemni ulagači računaju na rast vrijednosti egipatskih akcija.

U planu je da tamošnje banke ponovno počnu raditi 6. februara, a trgovanje na berzi bi moglo biti pokrenuto sljedećeg dana, prenijela je egipatska državna agencija Middle East News.