Predstojeći trendovi
9

Koja zemlja će se najbrže oporaviti od pandemije koronavirusa i zašto

R. D.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
U traženju najpogodnijih tržišta, investicijski fondovi se opet najviše okreću prema Kini koja prva izlazi iz krize u vezi s pandemijom.

Kako broj slučajeva zaraze pada, tako i kineska ekonomija pokazuje znakove oporavka, a to privlači više pažnje stranih investicijskih fondova. Prema pisanju CNBC-a, američki Pinebridge Investments, koji raspolože kapitalom od 101 milijardu američkih dolara, se odlučio pojačano okrenuti kineskom tržištu.

"Kao rezultat koronavirusa, zapadno tržište je u velikom padu, dok u Kini veliki broj kompanija pokazuje znakove oporavka", ističe direktor Michael Kelly iz Pinebridgea te dodaje kako će april donijeti novi porast kineskog tržišta, dok zapadno tek počinje tonuti.

Regionalni portal seebiz.eu piše kako UBS Asset Management ima podjednako mišljenje te pojačano ulaže u kinesko tržište kapitala, navodeći da su potrošnja uglja te prodaja nekretnina u Kini već sada na 90 posto nivoa od prije krize, dok je i radna aktivnost sve veća.

Oni ističu kako je kinesko tržište kapitala većinom vezano za tehnologiju, a taj sektor je manje ranjiv trenutnom krizom.

Goldman Sachs se osvrće na riječi kineskog predsjednika koji je pustio snažne pozitivne signale, a za kineske mjere ocjenjuju kako stimuliraju domaću potrošnju, stabiliziraju zaposlenost, trgovinu te finansijska tržišta.

Najveće tržište Kine je postala Kina sama. Kao priliku za investiranje vide infrastrukturne projekte, prvenstveno vezano za razvoj i instalaciju 5G mreže.

U Nomuri vjeruju kako će kineski yuan postati možda i najvažnija pričuvna valuta. Bank of China je iznijela plan za stvaranje svoje digitalne valute, kao prva centralna banka koja će se odlučiti na taj potez.

Ali, da ne bi sve bilo bajno, analitičari i dalje ističu kineski pad izvoza zbog krize na globalnim tržištima te geopolitičku krizu u odnosima SAD-a i Kine.