50

FOTO+VIDEO / Hota najbrži u Splitu

Piše: Elvir Zubović
Suad Hota, BiH, Klasa H15, Lancia Delta Integrale Evo. (Foto: E.Zubović/Klix.ba)
Proteklog vikenda na stazi Malačka pored Splita održana je brdska trka 15. Nagrada Malačke Sv. Dujam 2012. koja se bodovala za Šampionat BiH, ali i za Kup FIA Action for road safety, FIA CEZ Trophy, Međunarodno regionalno Prvenstvo Republike Hrvatske, Prvenstvo Republike Hrvatske i Regionalno prvenstvo Republike Hrvatske – regija Jug.

Nakon trka u Banjoj Luci i u Ustikolini Šampionat BiH na brdskim stazama otišao je na prvu gostujuću trku u ovoj sezoni. Kako se trka na Malačkoj pored Splita u Hrvataskoj bodovala za šest šampionata, uključujući i naš, lista prijavljenih vozača prije same trke izgleda je impresivno, sa čak 98 prijavljenih vozača iz cijele regije.

Na kraju trku je uspješno završilo 68 vozača, od toga trinaest vozača iz Bosne i Hercegovine.

U konkurenciji svih vozača nakon dvije trke najbrži je bio Laszlo Szasz, Mađar sa takmičarskom licencom Hrvatske, u svojoj formuli Dallara WL3. Iza njega na drugo mjesto stigao je Siniša Krainc sa Fordom Escortom Cosworthom, sa oko samo četiri sekunde zaostatka iza Mađara u formuli.

Najbolje plasirani takmičar iz Bosne i Hercegovine bio je Suad Hota u Lanciji Delti Integrale, koji je trku završio na sedmom mjestu i uprkos činjenici da nije imao u potpunosti spreman automobil.

Pobjeda u generalnom plasmanu trke za Šampionat BiH pripala je Suadu Hoti u Lanciji Delti, ali i u klasi H15. Drugo mjesto u generalnom poretku i pobjeda u klasi H14 pripala je Bakiru Hadžiću u Hondi Integri Type R, dok je uz odličnu vožnju drugo mjesto u klasi pripalo Enginu Bešireviću sa Renault Cliom Williams.

Među najboljim pojedinačnim vožnjama po trkama pokazao se i Davor Domazet u Hondi Civic Type R, koji je zbog problema u drugoj vožnji završio na trećem mjestu generalnog poretka, ujedno pobjedivši u klasi N3 ispred Krešimira Bodnaruka u još jednoj Hondi Civic Type R. U okviru klase N3 u Splitu je nastupio i Željko Kukić, osvojivši treće mjesto klase i osmo mjesto u ukupnom poretku za Šampionat BiH.

Peto mjesto ukupnog poretka trke za Šampionat BiH i pobjeda u klasi H13 pripali su Hasanu Ljubijankiću iz Cazina, u Hondi Civic, dok je drugo mjesto u klasi pripalo Danetu Milenoviću u FIAT-u 128. Redovan u klasi N2 i ovaj put je bio Nenad Lehpaner, pobjedivši sa svojim Peugeotom 106, dok je trka u Splitu po prvi put ove godine zabilježila i nastupe vozača u okviru “sporne “ klase N1. Klasu koja je bila ukinuta, pa ponovno vraćena u okvir Šampionata prije same sezone ovaj put su popunili njen višestruki šampion Goran Dojčinović i Milan Stojnić u Peugeotima 106. Očekivano, Dojčinović je bez većih problema odnio pobjedu u klasi.

Naredna trka za Šampionat BiH na brdskim stazama vozi se u Cazinu 01. jula ove godine. Generalni poredak trke 15. Nagrada Malačke Sv. Dujam 2012 za Šampionat BiH:

1. Hota Suad - LANCIA DELTA INTEGRALE EVO - 5:04.522
  2. Hadžić Bakir - HONDA INTEGRA Type R - 5:27.631
  3. Domazet Davor - HONDA CIVIC Type R - 5:28.388
  1. Bodnaruk Krešimir - HONDA CIVIC Type R - 5:35.182
  2. Ljubijankić Hasan - HONDA CIVIC 1.6 - 5:39.320
  3. Beširević Engin - RENAULT CLIO 2.0 - 5:39.500
  4. Milenović Dane - FIAT 128 - 5:42.385
  5. Kukić Željko - OPEL ASTRA 2.0 - 5:45.335