Komentari (9)
Povratak na članak
Prijava korisnika
NAPOMENA: Komentarisanje članaka na portalu Klix.ba dozvoljeno je samo registrovanim korisnicima. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korištenja komentara.
Autor teksta- Osman Smajlović, prof.
Zbog njihove nevjerničke akide, islamski učenjaci su saglasni u njihovom proglašenju nevjernicima i zabranili su ženidbu sa njima, meso koje su oni zaklali nije dozvoljeno, ne klanja im se dženaza, ne ukopavaju se u muslimanska groblja, ne nasljeđuju se, nije dozvoljeno da im se daju važne funkcije kod muslimana i slično tome.Oni se prikazuju kod neznalica muslimana kao šiije i da vole ehlul-bejt, a oni ustvari ne vjeruju Broj muslimana je zarobljen, odveden i bačen u tamnice. Njihove porodice, desetinama godina, ne znaju ništa o njima. Ovaj napad na Humat (Hamu )trajao je 27 dana. Protesti u Siriji počeli su da daju pozitivne rezultate i režim se ponaša karakteristično režimu koji pada i propada.
Inače, način života nusejrijske zajednice okružuje velo nepoznanice i vrlo je teško upoznati njihovu akidu u stvarnosti. Trenutno čine 10% od ukupnog stanovništva Sirije. Nusejrijska mržnja prema ehli-sunnetu je velika i njihove izdaje prema ehli-sunnetu su uveliko poznate i ispunile su knjige historije. Danas se najviše nalaze u gradu Lazikije na zapadu Sirije i u zapadnoj Anadoliji u Turskoj, kao što se određeni broj njih nalazi u Iranu, Turkmenistanu, Palestini i Libanu. (Vidjeti: Mevsuatu Mujessere) Jedan od novijih primjera njihove mržnje prema muslimanima jeste pokolj u gradu Hamat (Hama)koji se nalazi u centralnoj Siriji. Nakon što su muslimani ustali protiv režima Hafiza Eseda 1982. godine, on je poslao sirisku vojsku na čelu sa svojim rođenim bratom Riratom koji je opkolio Hamat, a potom ga granatirao različitim oružjem, nakon čega je ušao u srušeni grad i pobio veliki broj muslimana koji je teško procijeniti, ali se radi o desetinama hiljada u. bijenih.
Ko su nusejrije? Nusejrije su batinijska sekta koja vodi porijeklo od šiija. Nastala je u trećem hidžretskom stoljeću (osmom gregorijanskom), a osnovao ju je M. uhammed bin N. usejr el-Basri (umro 270. h.g.). Ovu sektu karakterizira niz vjerovanja oprečnih Kur`anu i sunnetu, čak štaviše akida koju zastupaju izvodi ih iz okrilja islama. Njihova najpoznatija vjerovanja su: Da se ( Bog ) nalazi u Aliji i zbog toga ga smatraju božanstvom, klanjaju pet specifičnih namaza koji se razlikuju od namaza ehli-sunneta, ne priznaju hadždž i zekat, koji su definirani u islamu, mrze Poslanikove drugove i proklinju najbolje među njima, tvrde da vjerovanje ima svoje \"spoljašnje\" i \"unutrašnje ili tajno\" značenje koje jedino oni poznaju i na osnovu toga tumače islam shodno svojim ubjeđenjima, daleko od ispravnog tumačenja izgrađenog na Kur`anu, sunnetu i govoru ispravne uleme.
Tako je predsjednik države nusejrija Beššar Esed, na čelu vojske je njegov brat Mahir Esed, unutrašnje bezbjednosne organe kontrolira njihov zet (sestrin suprug) Esif Ševket, a ekonomiju daidžin sin Beššar Rami Mahluf. Inače, vlast u Siriji može se definirati kao surova diktarura sa izraženim prisustvom policije, vojske i obavještajaca. Još od 1970. godine prisutno je vanredno stanje koje prate tortura, nepravda, nasilje, privođenje, zatvaranje, mučenja i u. bistva. Ekonomska situacija je vrlo teška, tako da se u svijetu nalazi veliki broj sirijskih iseljenika od koji je najviše sunnija.
Oženjen je Britankom sirijskog porijekla i došao je na vlast sa 34 godine nakon što je promijenjena ustavna odredba i starosna dob predsjednika države snižena sa 40 na 34 godine. Tako je Beššar mogao postati predsjednik. U početku svoje vlasti on je pokušao da sprovede reforme koje nisu uspjele, tako da se vratio politici svoga oca koju je karakterizirala apsolutna vojno-policijska vladavina. Obilježja vlasti u Siriji Vlast u Siriji drže nusejrije i sve važnije institucije u državi su pod njihovom kontrolom, kao što je policija, vojska, obrazovanje, ekonomija i slično. U održavanju takvog stanja pomažu pripadnici nusejrijske sekte i poslušnici iz drugih grupacija, među kojima su i pojedine sunnije.
Također u periodu poslije nezavisnosti dolazi do brojnih vojnih prevrata. Godine 1963. Sirija je došla pod vlast Ba\'s partije, arapskih socijalista, koja svoju filozofiju gradi na arapskom nacionalizmu u kojem nema mjesta za vjere, a naročito nema mjesta za islam. Također su naginjali ljevičarskom komunizmu koji je zagovarao javno propagiranje ateizma i vrijeđanje islama. Godine 1970. dolazi do vojnoga prevrata u kojem na vlast dolazi nusejrija Hafiz Esed i ostaje na njoj do svoje smrti 2000. godine, a nasljeđuje ga njegov sin Beššar Esed koji se zadržao na vlasti sve do danas. Inače, Hafiz Esed pripremao je svoga sina Basila Eseda za vlast, ali je on poginuo u saobraćajnoj nesreći i onda je na vlast došao Beššar Esed koji je inače po zanimanju oftalmolog i vojno lice.
Sirija Na zapadu graniči sa Libanom i Sredozemnim morem, na sjeveru sa Turskom, na istoku sa Irakom, na jugu sa Jordanom i na jugozapadu sa okupiranom Palestinom. Ukupni broj stanovnika je oko 22,5 milona, a njihovu većinu čine sunnije, oko 80%. Pored sunnija, tu se nalaze još i šiitske batinijske sekte: nusejrije, ismailije i duruzi, a također prisutan je i mali procenat kršćana. Historija Sirije je duga i ispunjena različitim važnim historijskim i vjerskim događajima, s tim da je njena novija historija obilježena sljedećim važnim događajima: Francuska okupacija 1920. god. Stjecanje nezavisnosti 1946. god. Poslije nezavisnosti Sirijom vlada parlemantarna demokratija koju predvode nacionalne ličnosti, gdje se više oslanja na osobe nego na ideje.
Gdje je ovdje NATO da zaštiti civile svojim zračnim udarima !?