Komentari (4)
Povratak na članak
Prijava korisnika
NAPOMENA: Komentarisanje članaka na portalu Klix.ba dozvoljeno je samo registrovanim korisnicima. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korištenja komentara.
U magazinu on dalje govori:“ Smatram da je 78.000 iračana u. bi. je.no u zračnim napadima veoma uznemirujuće što Pentagon neće da iznese ove brojke, ali ono što je još gore jeste što oni ne daju te podatke ni kongresmenima koji ih traže.“
Naziv Turseovog članka jeste „Tajni zračni rat u Iraku“ i on u njemu tvrdi da „ se ne izvještava o američkom bombardovanju i uništavanju kao rezultatu toga bombardovanja...a dolazi i do povećanja tog bombardovanja.“ On piše:“ Činjenica da okupacijske snage redovno izvode zračne napade i ciljaju same centre naselja, gdje živi civilno stanovništvo, trebalo bi izazvati široku zabrinutost i izvještavanje medija. Međutim izvještaji mainstream medija, na nesreću, o ovim zračnim napadima su rijetki i većinom ograničeni na prenošenje izvještaja vojnih krugova.“ „Sve dok novinari ne počnu zanemarivati i prevazilaziti službena izvješća američke vojske, ostaćemo u medijskom mraku o ovom tamnom, tajnom i s. mrto. nosnom američkom zračnom ratu. u Iraku“ zaključuje Turse.- Sherwood Ross \"Counterpunch
Procjenjuje se da je 78.000 Iračana u. bije. no u američkim i koalicionim zračnim napadima od starta agresije 2003.godine do juna prošle godine, stoji u novom broju magazina \"The Nation\". Procjena se zasniva na pretpostavci da je 13% Iračana, od 610.000 za koje se procjenjuje da su umrli nasilnom smrću, „.p. og. inu. lo od bombi, drugih projektila, raketa i topovskih granata „ sve do juna prošle godine, kako to piše autor članka Nick Turse. “Postoje indikacije da su ovi zračni udari imali posebno bolne učinke na iračku djecu“ rekao je Turse. „Podaci koja je iznijela studija Lanceta sugeriraju da 50% od svih nasilnih smrti iračke djece u periodu između marta 2003.godine do juna 2006.godine su rezultat zračnih napada koalicije.“ Od aprila 2003.godine, SAD je bacila najmanje 59,787 funti kasetnih bombi na Irak, oružje koje je Human Rights Watch označio kao „ najveći pojedinačni rizik sa kojim se civili susreću, bez obzira na sve drugo oružje koje se upotrebljava“.
jes.