"Udar na ljudska prava"
134

Udruženja za zaštitu okoliša protiv izmjena Krivičnog zakona RS: Slobodna riječ nije kriminal

S. Š.
Narodna skupština Republike Srpske na današnjoj sjednici razmatra Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske. Suština predloženih izmjena i dopuna je direktni udar na slobodu riječi prikriven kao "kriminalizacija klevete".

Sloboda riječi jedna je od ključnih ljudskih sloboda i prava, zagarantovana i Ustavom Republike Srpske.

Slobodna riječ je od presudne važnosti za medije i građanstvo kao instrument kritike i korektivnog djelovanja u društvu. Predviđene izmjene međutim dopuštaju izjednačavanje slobodne kritičke riječi s klevetom.

Zahvaljujući toj nepreciznosti, a u kontekstu poražavajućeg stanja našeg pravosuđa, novi Krivični zakonik postaće zastrašujuće oružje - usmjereno prvenstveno protiv ono malo preostalih slobodnih medija, udruženja građana, grupa i pojedinaca. Upravo onih medija, udruženja, grupa i pojedinaca koji su najzaslužniji za dosljednu borbu protiv kriminala, zloupotreba vlasti, ugnjetavanja i pljačke.

Pri tome na udaru neće biti samo mišljenja i stavovi nego i dokazni postupci koji su od vitalnog značaja za istraživačko novinarstvo i građanski aktivizam, posebno u slučajevim dokumentovanja kriminalnih radnji službenih osoba i institucija (snimanje, predočavanje službenih dokumenata i sl).

Izmjene ostavljaju ogroman prostor za krajnje subjektivno tumačenje pojedinih zakonskih odredbi, tačnije za zloupotrebu zakonskih propisa i to naročito s pozicija institucionalne moći. Ukoliko se usvoje ove izmjene, crta između zakonskitog i nezakonitog, dozvoljenog i strogo kažnivog biće tako zamagljena i podložna manipulaciji da će se u društvu stvoriti atmosfera straha i onemogućiti bilo kakvo korektivno djelovanje građanstva.

Imajući u vidu da predviđene novčane kazne idu i do 100.000 KM za pojedince i medije, jasna je namjera predlagača da drakonskim iznosima ugrozi egzistenciju lica koja će potencijalno biti krivično gonjena zbog iznošenja stavova.

Ovako koncipirani Nacrt nije u skladu s Ustavom i evropskim konvencijama o ljudskim pravima, koji zabranjuju cenzuru štampe, a kao sankciju za neistinito izvještavanje propisuju demant i naknadu štete, nikakvo krivično gonjenje, kako to predmetne izmjene i dopune predviđaju.

Napominjemo da je Evropski sud u više navrata isticao da su političari i javne ličnosti "dužni da trpe veći stepen kritike, pa makar ta kritika imala šokantne ili neprimjerene oblike, ali ako je od javnog interesa, i takav oblik izražavanja uživa zaštitu člana 10. Evropske konvencije".