U periodu od 7 mjeseci
69

U Sarajevu izdato 317 prekršajnih naloga, ugostiteljski objekti najmanje poštuju mjere

A. B.
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Od početka marta ove godine do danas, inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS (KUIP KS) su izvršili ukupno 9.802 inspekcijska nadzora nad ugostiteljskim i trgovačkim objektima, tržnim centrima, kozmetičkim i frizerskim salonima, pekarama i kladionicama.

Kako je za portal Klix.ba kazala glasnogovornica KUIP-a KS Vildana Brdarić, u tom periodu je izdato 317 prekršajnih naloga u novčanom iznosu od 538.195 KM i 835 rješenja kojima su naređene preventivno-korektivne mjere.

Napomenula je da su od početka epidemije koronavirusa u Kantonu Sarajevo, kantonalni sanitarni inspektori svakodnevno vrše nadzore na terenu na području svih devet općina, a koji se odnose na kontrolu poštivanja naredbi koje je donio Krizni štab Ministarstva zdravstva KS.

"Istovremeno, prioritetno se postupa i u pogledu izdavanja rješenja o zabrani kretanja osobama koje su bile u direktnom kontaktu s oboljelima od COVID-19 ili s osobama za koje postoji sumnja da su zaražene koronavirusom, uključujući i praćenje poštivanja donesenih mjera. Bitno je istaći da su pod stalnim nadzorom i odgojno-obrazovne ustanove, zdravstvene i ustanove socijalne zaštite, vozila javnog gradskog prijevoza, banke i dr. privredni subjekti na koje se donesene naredbe odnose", navela je Brdarić.

U istom periodu kada je doneseno navedenih 317 prekršajnih naloga, Brdarić je istakla da su inspektori, na osnovu dostavljenih epidemioloških izvještaja JU Zavoda za javno zdravstvo KS donijeli i 4.043 rješenja o zabrani kretanja za osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženima.

"Važno je napomenuti da se dnevni izvještaji o broju donesenih rješenja dostavljaju zavodima za javno zdravstvo Federacije i KS, radi vođenja evidencija u skladu s naredbama kriznih štabova ministarstava zdravstva. Također, sva donesena rješenja se dostavljaju i MUP-u KS čiji službenici svakodnevno prate poštivanje mjera o zabrani kretanja na osnovu čega sačinjavaju i inspekciji dostavljaju službene zabilješke o eventualnim kršenjima istih. Na osnovu do sada dostavljenih službenih zabilješki policije, sanitarni inspektori su protiv 28 osoba u KS pokrenuli prekršajne postupke pred nadležnim sudom zbog kršenja zabrane kretanja", dodala je Brdarić.

Kako je naglasila, rad inspektora na terenu sve do jula ove godine je imao preventivno-korektivni karakter, međutim, nakon pogoršanja epidemiološke situacije i zahtjeva kriznih štabova, osim pojačanog intenziteta u broju nadzora, inspektori su djelovanje na terenu zamijenili represivnijim sankcionisanjem prekršilaca.

"U KS ugostiteljski objekti, posebno nargila barovi, kao i trgovine i dalje su najčešće sankcionisani subjekti nadzora zbog nepoštivanja donesenih higijensko-epidemioloških mjera za prevenciju širenja koronavirusa", zaključila je Brdarić.