Zajedničko saopćenje
91

Predstavnici Bošnjaka nakon skupa u Sarajevu: Ovo ne znači pravljenje bilo kakvih paralelnih institucija

V. K.
Foto: V. D./Klix.ba
Foto: V. D./Klix.ba
U Sarajevu je danas održan veliki radni sastanak političkih predstavnika Bošnjaka iz regiona. Sastanku su, pored niza političkih predstavnika Bošnjaka iz BiH, prisustvovali i politički predstavnici Bošnjaka iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Kosova.

Nakon sastanka, stranke koje su se okupile danas u Sarajevu izdale su zajedničko saopćenje u kojem su govorili o rezultatima susreta.

"Današnji radni sastanak iznimno je važan kao korak na poboljšanju komunikacije, jačanju veza i uspostavljanju bolje saradnje Bošnjaka koji žive na prostoru Zapadnog Balkana. Jasno anticipirajući da su Bošnjaci evropski narod koji je opredijeljen za članstvo svih država Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji što je sigurno jedan od ključnih strateških ciljeva kako svake države ponaosob tako i samih Bošnjaka kao naroda koji ima hiljadugodišnju tradiciju življenja u ovom dijelu Evrope", navodi se.

Saopćeno je i to kako je podržan nacrt Deklaracije o ujednačenom pristupu.

"Na današnjem sastanku podržan je nacrt Deklaracije o ujednačenom pristupu koja je na sličnom sastanku u Sjevernoj Makedoniji usvojena prošle godine. Nakon radnih susreta u Skoplju i Podgorici bilo je posebno važno da Bosna i Hercegovina i politički predstavnici Bošnjaka iz BiH budu domaćini jednog ovakvog radnog sastanka. Svjesni smo neophodnosti da se saradnja među političkim predstavnicima Bošnjaka u regiji mora podići na višu razinu. Ovim sastankom potvrđeno je da svi Bošnjaci koji BiH vide kao svoju maticu ili državu matičnog naroda mogu računati na Bosnu i Hercegovinu, njene institucije i bošnjačke političke predstavnike", pojašnjavaju.

Ističu i kako su svi opredijeljeni za saradnju i dobrosusjedske odnose.

"Posebno ističemo poštivanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država iz kojih dolaze politički predstavnici Bošnjaka koji su se odazvali današnjem sastanku. Ovo nikako nije pravljenje bilo kakvih paralelnih institucija ili pokušaj da se umanji značaj bilo koje institucije. Svakako smo opredijeljeni za saradnju i dobrosusjedske odnose svih država kao i za saradnju unutar već postojećeg institucionalnog okvira, ali jasno ističemo da ovakvi sastanci upravo mogu potaknuti jednu takvu saradnju. Istovremeno, komunikacija, uvezivanje, strateško planiranje i dogovaranje poznaju različite osnove na kojima nastaju a narod koji govori istim jezikom, ima zajedničku prošlost i dijeli viziju budućnosti treba političke predstavnike koji će biti spremni po strani ostaviti uskostranačke interese i međusobno sarađivati", ističe se u saopćenju.

Naglašeno je i koja pitanja se vide kao izuzetno važna u regiji.

"U ovom trenutku kao važno pitanje vidimo i konačnu ratifikaciju sporazuma koji garantira slobodu kretanja na području Zapadnog Balkana a koji je dogovoren kao dio Berlinskog procesa. Vizni režim između BiH i Republike Kosovo posebno pogađa upravo Bošnjake koji žive u ove dvije zemlje i nužno je učiniti sve kako bi se osigurala sloboda kretanja. Veliki odziv na ovakav sastanak potvrda je da postoji potreba za čvršćom saradnjom te je ovo još jedna prilika da se ovakvim susretima ubuduće priključe i oni koji su sa današnjeg sastanka izostali. Na sastanku je dogovoreno da ovakvi susreti budu organizirani redovno i to barem dva puta godišnje", stoji u saopćenju.

Na kraju, pojašnjeno je kako se s današnjeg sastanka šalje snažna podrška političkim predstavnicima Bošnjaka u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji koje u narednim danima očekuju parlamentarni izbori u ovim zemljama.

"Ulazak u državne parlamente bošnjačkih predstavnika bio bi posebno značajan za bošnjačke zajednice u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji ali i u jednom širem regionalnom kontekstu", zaključili su.