BiH
0

Islamska zajednica odlučna da se do kraja februara uredi stanje u džematima

FENA
Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini ima ustavnu obavezu da institucionalno organizira vjerski život muslimana na području svoga djelovanja, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Rijaseta IZ u BiH.

U cilju informiranja javnosti vezano za aktivnosti u vezi uključivanja alternativnih grupa u strukture Islamske zajednice, u saopćenju se pojašnjava da Zakon o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica Islamskoj zajednici jamči pravo da se ona isključivo bavi institucionalnim organiziranjem vjerskog života muslimana kao što je to pravo zajamčio za ostale tri tradicionalne vjerske zajednice.

"Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini svojim aktivnostima izražava punu otvorenost prema sljedbenicima islama i poziva ih u svoj jedinstveni džemat. U suštinskom smislu, to je poziv na jedinstvo bosanskih muslimana u jedinstvenoj Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini", naglašava se.

U saopćenju se pojašnjava da je usljed različitih društvenih i političkih dešavanja na prostoru BiH u posljednje dvije decenije formiran određen broj paradžemata koji nisu u sastavu Islamske zajednice, što je suprotno Zakonu o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u BiH kao i Ustavu IZ-a.

Ne ulazeći ovom prilikom u motive i razloge nastajanja ovih alternativnih grupa kao i načina njihovog djelovanja, nadležni organi IZ-a su odlučni da se ovo stanje uredi.

Islamska zajednica ima obavezu i odgovornost da brine o pravilnom učenju i tumačenju islama i njegovom prakticiranju kao i organiziranju vjerskog života u skladu sa takvim učenjem za sve muslimane u BiH.

"Kako Islamska zajednica do sada nije imala nikakav uvid u rad ovih samoorganiziranih grupa ne može snositi odgovornost za njihovo djelovanje", naglašava se u saopćenju.

Reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović zatražio je od muftija i glavnih imama, na području svih muftiluka u BiH, da obave razgovore sa predstavnicima i organizatorima ovih paradžemata i pozovu ih da se uključe u područne džemate koji djeluju u okviru organizacione strukture Islamske zajednice.

Potrebno je da zatvore objekte u kojima se nelegalno organiziraju vjerski obredi koje ne predvode legalni i legitimni vjerski autoriteti dekretirani od Islamske zajednice.

U Islamskoj zajednici postoji dostatan broj džamija, medresa, fakulteta, biblioteka i drugih ustanova i institucija da zadovolje potrebe svih muslimana u Bosni i Hercegovini. Rok za ovaj proces gašenja ovih paradžemata je do kraja februara 2016. godine.

"Ukoliko neko od predstavnika ovih paradžemata ne prihvati zahtjev za njihovim gašenjem i zatvaranjem nelegalnih objekata, ostat će izvan pravnog okvira IZ u BiH i suočit će se sa svim posljedicama vaninstitucionalnog djelovanja na vlastitu odgovornost", ističe se u saopćenju Ureda za odnose s javnošću Rijaseta IZ u BiH.

Ovo nastojanje Islamske zajednice da institucionalno zaštiti prostor svoga djelovanja ni na koji način ne dovodi u pitanje pravo svakog pojedinca i pripadnika Islamske zajednice da osobno i u svojem privatnom životu prakticira islam na način koji sam odabere, javlja MINA.